A24.com.tr » teknoloji » Facebook BFF kafaları karıştırdı (Facebook BFF nedir amacı ne gerçekten hesap güvenliğini mi kontrol ediyor?)

Facebook BFF kafaları karıştırdı (Facebook BFF nedir amacı ne gerçekten hesap güvenliğini mi kontrol ediyor?)

Facebook BFF kafaları karıştırdı (Facebook BFF nedir amacı ne gerçekten hesap güvenliğini mi kontrol ediyor?)

Facebook'ta aniden ortaya çıkan ve insanların paylaşımı ile hızla yaygınalaşan Facebok BFF hesap güvenliği sorgulaması gerçek mi yoksa koca bir kaşa mı?

 Facebook üzerinde dönem dönem yaşanan troll vakalarına bir yenisi daha dahil oldu. Son dönemde Facebook'un başını epeyi ağrıtan kişisel bilgilerin çalınmasından yola çıkarak hazırlanan şaka insanlar tarafından ciddiye alındı ve ortaya BFF çılgınlığı çıkmış oldu.

Facebook'ta bir anda popüler hale gelen BFF aldatmacası, pek çok kullanıcıyı kandırmayı başardı. "Hesabınızın Facebook'ta güvenli olduğundan emin olmak için BFF diye bir yorum yazın." şeklinde durumlar ile karşımıza çıkan BFF'nin aslında hesap güvenliğiyle hiçbir alakası yok. Peki bu BFF ne işe yarıyor? İşte detaylar:

İlk olarak yabancı Facebook sayfalarında ortaya çıkan ve şu sıralar ülkemizde de popüler hale gelen BFF, şirketin Text Delight özelliğinin bir ürünü. Bazı kelimeleri renkli hale getirip animasyonlarla süsleyen Facebook, 'en iyi dileklerimle', 'xoxo' ve 'tebrikler' gibi yorumları bu özelliğine dahil etmiş. Yani bir durumun altına bu kelimeleri kullanırsanız sizin de yorumunuz renkli hale gelecek ve animasyon gösterilecekti.

Nereden Geliyor Bu BFF?
BFF kelimesinin ilk çıkış yeri Oxford İngilizce Sözlüğü. 1996 yılında 'Best Friend Forever' (Sonsuza Dek En İyi Arkadaşım) kelime grubunu kısaltarak BFF halinde kullanılan kelimenin İngilizce'de bir hayli popüler olduğunu belirtmek gerekiyor. Bu popülerlikten yararlanmak isteyen Facebook da BFF kelimesini Ocak ayında kendi platformuna taşıdı ve animasyon özelliği kazandırdı. Yani kısacası BFF'nin güvenlikle, şifrelemeyle veya hırsızlıkla hiçbir alakası bulunmuyor.

Ayrıca konu hakkında şimdiye kadar açıklama yapmayan şirketin, durumlar daha da büyürse düzeltme yapacağı veya BFF'yi kaldırabileceği söyleniyor. Eğer bundan sonra Facebook'ta BFF trollemesine rastlarsanız, dostluğu simgelediğini bilmenizde fayda var.

Kaynak: tamindir

YORUMLAR
  2018 yılı için kıyamet senaryoları
2018 yılı için kıyamet senaryoları