A24.com.tr » ekonomi » En düşük büyükbaş kurbanlık fiyatı 80 bin lira

En düşük büyükbaş kurbanlık fiyatı 80 bin lira

En düşük büyükbaş kurbanlık fiyatı 80 bin lira

Bu yıl 16 Haziran’a denk gelen Kurban Bayramı için hayvan satışları başladı.

Kurban Bayramı yaklaşırken et fiyatları da merak konusu oluyor. Canlı hayvan ithalatının etkisiyle kurbanlık fiyatları kilo bazında 210 liraya kadar gerilemesine rağmen en düşük büyükbaş kurbanlık fiyatı 80 bin lirayı buluyor.

Bu yıl 16 Haziran’a denk gelen Kurban Bayramı için hayvan satışları başladı. Ekonomide yaşanan dalgalanmalar sebebiyle et fiyatlarında da değişim görülüyor. Ankara’daki kurban pazarında en düşük büyükbaş kurbanlık fiyatı 80 bin lirayı buluyor.

Elips Haber’den Betül Vural’ın haberine göre, hükümetin canlı hayvan ithalatında yaptığı düzenlemesi nedeniyle kurbanlık fiyatlarda kırılma gerçekleşti. 2 ay önce kilo bazında fiyatlar 270-280 bandında olan büyükbaş kurbanlık fiyatları 210 liraya kadar geriledi. 

Kurbanlık fiyatlarına ilişkin bilgi veren Ankara’daki kurban satıcısı Ali Çankaya, “Büyükbaşlar şu anda 80 bin lira 170-180 bin lira bandında gidiyor. Bu hayvanın büyüklüğüne bağlı olarak değişebiliyor. Küçükbaşlar da 15-20 bin lira arasında değişiyor. Büyükbaşın kullanım alanı daha fazla olduğu için daha çok tercih ediliyor” dedi.

“Yurtdışına bağışlar nedeniyle satışlarda durgunluk var”
Alımların başladığını kaydeden Çankaya, “Talep var. Ama bir durgunluk da var. Bunu yurtdışına yapılan bağışların artış göstermesine bağlıyoruz. Açıklanan fiyatla kesim fiyatı arasında uçurum olduğu için vatandaş bağış yapmayı tercih ediyor” ifadelerini kullandı.

Emekliler kurban kesemiyor
Geçen seneye göre satışlarda düşüş olduğunu ifade eden Çankaya, “Ekonominin vatandaşa bindirdiği sıkıntılardan dolayı vatandaşın alım gücünde de düşüş var” diye ekledi. Kurban satıcılığı işini senelerdir yaptığını dile getiren Çankaya, emeklilerin artık kurban alamadığını söyledi. Çankaya, “Emeklilerin kurban alım oranı çok düştü. Önceden emekliler her ay köşeye attıklarıyla rahat bir şekilde kurban alabiliyorlardı. Ama şu anda emeklilerin kurban kesmesi azaldı” şeklinde konuştu.

Satışlara ilişkin beklentilerini de aktaran Çankaya, “Durgun seyirde ilerler, düşüş olacağını düşünüyorum” dedi.

YORUMLAR
  Spotify 2017 yılına damgasını vuran parçaları listeledi...
Spotify 2017 yılına damgasını vuran parçaları listeledi...