A24.com.tr » yaşam » Ekümeniklik nedir, hangi din?

Ekümeniklik nedir, hangi din?

Ekümeniklik nedir, hangi din?

Binali Yıldırım'ın önce tweet atıp ardında silmesi sonrası tweette geçen ekümeniklik ibaresi dikkat çekiyor. Peki ekümeniklik nedir, hangi din?

Ekümeniklik, günümüzde genellikle, daha büyük bir dinî birliği ya da dinlerarası iş birliğini sağlama amacını güden girişimleri ifade eder.

En geniş anlamıyla, dinî birlik veya dinî iş birliğinden maksat, üç İbrahimî din olarak İslam, Hristiyanlık ve Yahudilik dinlerinin ortak manevî değerlerine vurguda bulunan dünya kapsamında bir dini birliktir. Daha çok bilinen dar anlamıyla ekümeniklik, bu üç dinin herhangi birinin mezhepleri arasında iş birliği anlamına gelir.

Kavram, Grekçe(oikoumene) kelimesinden gelir, anlamı "yerleşilmiş dünya" yahut "meskun dünya"dır ve bununla Roma İmparatorluğu kastedilirdi. Günümüzde bu kavramla, birbirinden tarihsel, doktrinel ve uygulama açısından ayrılan Hristiyan mezhepleri ve Hristiyan kiliseleri kastedilir. Bu anlamıyla ele alındığında ekümeniklik Hristiyan birliğini sağlama gayesini ifade eder ve bu anlam şu idealle ifade edilir: Sadece tek çeşit Hristiyan Kilisesi kurumu olmalıdır. 

YORUMLAR
  75. Altın Küre Ödülleri'nin en iyi 10 çifti
75. Altın Küre Ödülleri'nin en iyi 10 çifti