A24.com.tr » politika » Durmuş Fikri Sağlar kimdir, nereli, kaç yaşında?

Durmuş Fikri Sağlar kimdir, nereli, kaç yaşında?

Durmuş Fikri Sağlar kimdir, nereli, kaç yaşında?

Habertürk ekranlarında 'Türkiye'nin Nabzı' programına konuk alan CHP 25. dönem Mersin Milletvekili Durmuş Fikri Sağlar kimdir, nereli, kaç yaşında?

Habertürk ekranlarında yayınlanan Didem Arslan Yılmaz'ın sunduğu 'Türkiye'nin Nabzı' programının bu akşam ki konuklarından biri CHP 25. dönem Mersin Milletvekili Durmuş Fikri Sağlar oldu. Sağlar yaptığı yorumlarla dikkat çekerken izleyenler ise Google'da araştırmaya başladı. Peki Durmuş Fikri Sağlar kimdir, nereli, kaç yaşında?

FİKRİ SAĞLAR KİMDİR?

1953, Mut, Mersin doğumlu Fikri Sağlar Türk siyasetçi ve yazar.

Galatasaray Lisesi ve Hacettepe Üniversitesi İdarî Bilimler Fakültesinden mezun oldu. Önce Sosyaldemokrat Halkçı Parti'yi ardından Cumhuriyet Halk Partisi'ni XVII., XVIII., XIX. ve XX. Dönemlerde İçel Milletvekili olarak temsîl etti. SHP'de çok genç yaşta genel sekreterlik yaptı. 18 Nisan 1999'daki genel seçimlerde CHP'nin %8,71 oy almasından ötürü baraj dışı kaldığından Fikri Sağlar'ın da milletvekilliği sona erdi. 49. 50. 52. Hükümetlerde Kültür Bakanlığı yaptı ve 50. Hükümet'te revizyon sonucu Kültür Bakanlığı'ndan Devlet Bakanlığı'na getirildi. Susurluk Kazasının ardından kurulan TBMM Susurluk Komisyonunda üyelik yapmıştır. Birgün gazetesinde köşe yazıları yazmaktadır. Tiyatro sanatçısı Serap Sağlar'la evlidir. Yankı Sağlar ve tiyatro sanatçısı Gerçek Sağlar'in babasıdır.Toros Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyesidir. Birgün gazetesinde köşe yazıları yazmaktadır.

Mersin'de 2004 Yerel Seçimlerinde büyükşehir belediye başkanlığına adaylığını koymuş fakat seçilememiştir.

Kod Adı Susurluk/Derin İlişkiler adlı kitabı vardır. Kitapta, Susurluk kazasının ardından Türkbank ihalesinin dondurulmasına kadar devam eden olaylar zincirini kitabında anlatılmaktadır. Toros Üniversitesi Mütevelli Heyet üyesidir.

2014 yılında Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçildi. 25. dönemde tekrar Mersin milletvekili olarak meclise girdi.

YORUMLAR
  Dünyada emekçiler bakın ülkelerinde yılda kaç saat çalışıyor?
Dünyada emekçiler bakın ülkelerinde yılda kaç saat çalışıyor?