A24.com.tr » gündem » Dünya Günü'nde 50 milyon insan iklim için aksiyon alacak

Dünya Günü'nde 50 milyon insan iklim için aksiyon alacak

Dünya Günü'nde 50 milyon insan iklim için aksiyon alacak

Bu sene Dünya Günü'nü kapsayan 19-25 Nisan haftasında, 200'den fazla teknoloji şirketinin iş birliğiyle bir iklim kampanyası başlıyor

Time for Climate Action. Bu kampanya ile 50 milyondan fazla insana ulaşmak ve Dünya için 1 milyon anlamlı aksiyonun alınmasını sağlamak amaçlanıyor. Bu şirketler hem iklim için kendi aksiyonlarını gerçekleştiriyor hem de müşterilerine ilham verip onları Dünya için faydalı davranmaya teşvik ediyor.

Time for Climate Action, kâr amacı gütmeyen girişim İklim Eylemi için Liderler (LFCA) tarafından 19-25 Nisan tarihleri arasında Dünya Günü onuruna düzenlenen bir kampanya. Kampanya destekçileri arasında Spotify, Figopara, Commencis, Inveon, 212 Capital, Related digital, Ecosia, Blablacar ve çok daha fazla teknoloji şirketi yer alıyor.

Bu kampanyada teknoloji şirketleri bir kez daha iklim değişikliğiyle mücadelede üstlendikleri liderlik rolüyle, iklim krizi konusunda tüm dünyada farkındalığı artırmayı amaçlıyor. LFCA Türkiye Elçisi Yvonne Rosenbaum-Afra, "Ekosistemimizdeki birçok şirket için emisyonları azaltmak tek başına yeterli değil. Önemli bir etkiye sahip olmak istiyorsak, başka neler yapabileceğimizi de sorgulamalıyız. Müşterilerimizi ve ortaklarımızı etkinleştirmek, etki alanımızı genişletmenin önemli bir yoludur" diyerek kampanya hakkındaki görüşlerini belirtti.

Kampanyaya dünya genelinden katılan teknoloji şirketlerinin etkilerinin birleşmesiyle, 50 milyondan fazla insana ulaşmak ve iklim krizine karşı 1 milyon hızlı ve etkili aksiyonu teşvik etmek hedefleniyor. Bu hedeflere ulaşmak üzere katılımcı şirketler, sorumlu davranış ve aksiyonları herkes için erişilebilir kılmak, kendi karbon ayak izlerini açıklamak ve karbon azaltım yollarını uygulamak için güçlerini birleştirdiler.

Kampanya, kişisel karbon ayak izini azaltmak gibi basit ve somut eylemlerin iklim değişikliğini kontrol etmekle bağlantılı olduğunu gösterirken, insanlara anlamlı bir etki oluşturabilecek güce sahip olduğunu hatırlatıyor. Şirketler kampanyada iki şekilde etki yaratacak:

Hızlı ve kolay aksiyonların yer aldığı ana kampanya websitesi, 5 dakikadan kısa bir sürede ziyaretçilerin çok çeşitli eylemler gerçekleştirmesine olanak tanıyor. Bu aksiyonlar arasında; evlerin güç kaynağını yenilenebilir enerjiye dönüştürmek, sürdürülebilir bir banka hesabına geçmek, kişisel ayak izini ölçmek/azaltmak ve dahası var. Aynı zamanda katılımcı şirketler sosyal medya hesaplarından kampanya hakkında bilgilendirici içerikler paylaşarak alınabilecek aksiyonları teşvik edecekler. İkinci olarak, katılımcı şirketler ürün ve hizmetleri aracılığıyla iklim için fayda sağlayacak. Birçok kampanya destekçisi şirket, kendi platformlarında bu kampanyaya özel iklim dostu özellikleri, Dünya için fayda yaratmak adına müşterilerine sunacak. Müşterilerini sektörlerindeki sürdürülebilir çözümler konusunda eğitecek ve daha sürdürülebilir ürün alternatiflerini teşvik edecekler.

Örneğin Spotify, milyonlarca kullanıcısı için iklim konusunda eğitici podcast'ler ve diğer içerikleri yerleştireceği bir Climate Hub oluşturacak. Ebay Kleinanzeigen ise sürdürülebilir markaların ürünlerini öne çıkaracağını ve kampanyaya teşvik etmek için web sitelerini, uygulamalarını ve pazarlama kanallarını kullanacağını belirtti.

YORUMLAR
  Böbrek rahatsızlığı olanlar dikkat! Böbreklerinize zarar veren en temel etkenler...
Böbrek rahatsızlığı olanlar dikkat! Böbreklerinize zarar veren en temel etkenler...