A24.com.tr » ekonomi » Dolardaki artış asgari ücretle çalışanı vurdu

Dolardaki artış asgari ücretle çalışanı vurdu

Dolardaki artış asgari ücretle çalışanı vurdu

Türk Lirası, son günlerde rekor seviyelere ulaşan ve 5 TL sınırını da aşan dolar karşısında değer kaybediyor. Dolardaki artış en çok da asgari ücretle çalışanları etkiledi.

Dolardaki artış durdurulamıyor. Türk Lirası döviz karşısında hızla değer kaybediyor.

Doların 5 TL’yi aşmasıyla birlikte işçi , memur ve emekli maaşlarındaki kayıp arttı. Buna göre, asgari ücretlinin kaybı 520 liraya, memurun kaybı 765 liraya, emeklinin kaybı da 465 liraya kadar çıktı.

Yaklaşık 6 milyon işçinin bir aylık geçim ücreti olan asgari ücret , yıl başında 1.603 liraya çıkarılmıştı. Ancak dolar , 1 Ocak’ta 3.78 liraydı. Asgari ücretin dolar olarak karşılığı da 424 dolar idi. 1 Ocak’ta zamlanan asgari ücret , yıl içerisinde aynı kalıyor ancak doların sürekli artması zaten az olan ücretleri iyice eritiyor.

Son olarak doların 5 TL’yi aşması, 1.603 TL’lik asgari ücretin dolar olarak karşılığının 320.6 dolara kadar gerilemesine yol açtı.

EMEKÇİ ZORDA

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, yıl başından bu yana asgari ücret 104 dolar azalmış oldu. Doların 5 lira olduğu düşünüldüğünde kayıp da TL olarak 520 liraya ulaşmış durumda. Kayıp dikkate alındığında, asgari ücret dolar karşısında eriyerek 1083 liraya düşmüş oldu. Türk-İş’in hesaplamasına göre, bir çalışanın sadece kendisinin yapması gereken aylık asgari harcama 2 bin 136 liraya ulaştı. Buna göre asgari ücretli 533 lira düşük ücret alıyor.

Diğer yandan yıl başından bu yana memurların maaşındaki kayıp da 153 dolar oldu. Bu da 5 lira dolar kuru üzerinden hesaplandığında 765 lira kayıp anlamına geliyor. Ocakta memur emeklisinin aylığının dolar olarak karşılığı 523 dolardı. Şimdi ise en düşük memur emekli aylığı 2 bin 149 lira. dolar olarak karşılığı ise 430 dolar . Kayıp 93 dolar . Bu da 465 lira kayıp anlamına geliyor.

YORUMLAR
  Şale apartmanı kapıcısız, Maşuk babasız kaldı. (Ercan Yazgan kimdir?)
Şale apartmanı kapıcısız, Maşuk babasız kaldı. (Ercan Yazgan kimdir?)