A24.com.tr » ajanda » Doğa Koleji satıldı mı? Doğa Koleji'ni kim aldı?

Doğa Koleji satıldı mı? Doğa Koleji'ni kim aldı?

Doğa Koleji satıldı mı? Doğa Koleji'ni kim aldı?

Ekonomik kriz nedeniyle maaş ödeyemeyen ve günlerdir çalışanlarının greviyle gündeme gelen Doğa Koleji'yle ilgili iddialar dolaşıyor. Peki Doğa Koleji satıldı mı? Yeni sahibi kim oldu?

Türkiye'de devlet okullarından sonra en büyük eğitim ağına sahip özel okulların başında gelen Doğa Koleji, bir süredir ekonomik sıkıntılarla boğuşuyor ve çalışanlarına maaşlarını ödeyemiyordu. Kurumda çalışan yüzlerce öğretmen ve görevli ise paralarını alamadıkları için greve gitmişti. Olayın en büyük mağdur aktörlerinden biri de kuşkusuz ders alamayan öğrenciler oldu. 

Öğrenciler ve velilerin olaya devletin el atması yönündeki çağrısına yanıt geldi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, konuyla ilgili açıklama yapacağını söyledi.

Akşam saatlerine doğru ise Doğa Koleji'nin satıldığı yönünde iddialar dolaşmaya başladı. Peki bu iddialar doğru mu? doğa Koleji satıldı mı?

DOĞA KOLEJİ SATILDI MI?

Doğa Koleji'nin yılan hikayesine dönen satışına ilişkin TV100 kanalı son dakika haberi geçti. Doğa Koleji'nin satışı için İTÜ Vakfı ile anlaşma sağlandığı söyleniyor. Son dakika gelişmesine göre satış için İTÜ Vakfı 800 milyon TL ödeyecek. 

Doğa Koleji'nin adı İTÜ Vakfı Okulları olarak değişiyor

Satışla birlikte Doğa Koleji'nin ismi İTÜ Okulları olarak değişecek. Ödemeler Denizbank ve Garanti Bankası'na yapılacak. Öğretmenlerin tüm alacaklarını da İTÜ Vakfı üstlendi. 

Doğa Koleji satış açıklaması 

Henüz Doğa Koleji ve İTÜ Vakfı cephesinden satışa ilişkin resmi bir açıklama yapılmış değil. Bugün velilere ve öğretmenlere bir açıklama yapılması bekleniyor. Doğa Koleji'nin satışına ilişkin daha önce bir çok kez haber çıkmıştı. Ancak söz konusu satış bir türlü gerçekleşmemişti. 

İTÜ VAKFI HAKKINDA BİLGİLER

Doğa Kolejini satın aldığı söylenen İTÜ Vakfı Kuruluşunun 35. yıllık bir kurum.
Vakıf İstanbul Teknik Üniversitesi'ni desteklemek 4 Nisan 1984 tarihinde amacıyla kuruldu. Bu çerçevede, Eğitim Tesisleri, Kültür ve Sosyal Tesisler, Spor Tesisleri, Yurtlar İşletmesi ve Ar-Ge İşletmesi kurulup kaynak yaratıldı.

İTÜ Vakfı kuruluş yılından itibaren, sosyal ve kültürel içerikli amaçlar doğrultusunda her yıl 500’ü aşkın öğrenciye karşılıksız eğitim ve barınma bursu veriyor.

İTÜ Vakfı'nın ortaklık şeklinde kurduğu veya iştirak ettiği şirketler 3M ARGE A.Ş., İTÜNOVA Teknoloji A.Ş. ve OTAM A.Ş. İTÜ Vakfı'nın başında Rektör Prof. Dr. Mehmet KARACA yer alıyor. 

Ziya Selçuk açıklama yapacak

Doğa Koleji'ndeki duruma ilişkin bugün Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un da bir açıklama yapacağı duyuruldu.

Doğa Koleji'nde 3 aydır öğretmenlere maaş ödenmiyordu. Bir çok okulda doğal gaz ve elektrik kesilirken, çocuklara öğle yemeği de verilemiyordu. Önce öğretmenler ders bırakıp eylem yapmış, ardından veliler onlara destek için gösteri düzenlemişti. 

Uluer Grup satın almak istemişti

Doğa Koleji'ni satın almak için okulun lisanslı 49 kurucusu da teklif yapmıştı. Uluer Grup ana merkeze ait 126 şubenin yüzde 60’ını almak için 600 milyon lira önermişti. Geri kalan şubelerin diğer kuruculara ait olması teklif edilmişti.

YORUMLAR
  Var Mısın Yok Musun?'un güzel ismi Nursel Ergin Murat Akyer ile dünya evine giriyor
Var Mısın Yok Musun?'un güzel ismi Nursel Ergin Murat Akyer ile dünya evine giriyor