A24.com.tr » yaşam » Cünüb olmak orucu bozar mı | Oruçluyken boşalırsa oruç bozulur mu diyanet | Mastürbasyon oruç bozar mı?

Cünüb olmak orucu bozar mı | Oruçluyken boşalırsa oruç bozulur mu diyanet | Mastürbasyon oruç bozar mı?

Cünüb olmak orucu bozar mı | Oruçluyken boşalırsa oruç bozulur mu diyanet | Mastürbasyon oruç bozar mı?

Ramazan'da oruç tutanlar bazı özel durumları da merak ediyor. Bunlardan biri de mastürbasyon ve boşalmak. Peki mastürbasyon oruç bozar mı? Oruçluyken boşalırsa oruç bozulur mu? İşte Diyanet fetvası...

Mastürbasyon oruç bozar mı? Olurçluyken boşalırsa oruç bozulur mu? Ramazan ayında mastürbasyon yapılır mı? İftardan sonra mastürbasyon yapmak günah mı? İşte merak edilen soruların yanıtı ve Diyanet'in fetvası...

Ramazan ayında, nefse hükmetmek ve nefsi körelmek için oruç tutulur. Diyanet İşleri Başkanlığı, nefse hakim olmak, mastürbasyon yapmak ve elle tatmin olmak konusunda fetva yayınladı.

Diyanet'ten yapılan açıklamaya göre, oruçluyken mastürbasyon yapmak, elle tatmin olmak orucu bozar. Ayrıca niyetliyken bu şekilde orucu bozanların tövbe etmeleri de gerekiyor.

Diyanet'in konuyla ilgili fetvası şöyle:

"Oruç, nefsin isteklerinden bilinçli olarak uzak durma yönüyle bir irade eğitimidir. Nefsin isteklerinin kontrol altına alınmasında, ruhun arındırılıp yüceltilmesinde etkili bir yoldur. Şehevî arzularına mağlup olanların bu irade eğitiminde başarısız oldukları ortaya çıkar.

Oruçlu iken elle tatmin olmak orucu bozar, kazayı gerektirir. Bu fiili işleyen kimselerin bozmuş oldukları orucu kaza etmekle yetinmeyip ayrıca tövbe etmeleri de gerekir.
Elle tatmin olmanın keffâreti gerektirmemesi, bu fiilin önemsiz bir günah olduğunu göstermez. Bilakis özürsüz olarak orucunu bozan kimseler büyük günah işlemiş olurlar (Zeylaî, Tebyîn, I, 323; İbn Nüceym, el-Bahr, II, 293)." 

YORUMLAR
  Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisinin oyuncu kadrosu belli oldu (Dizide kim kimdir?)
Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisinin oyuncu kadrosu belli oldu (Dizide kim kimdir?)