A24.com.tr » dünya » “ÇİFTE VATANDAŞLIKˮ İÇİN MÜCADELEYE DEVAM

“ÇİFTE VATANDAŞLIKˮ İÇİN MÜCADELEYE DEVAM

“ÇİFTE VATANDAŞLIKˮ İÇİN MÜCADELEYE DEVAM

Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyalet Meclisine sunulan Çifte Vatandaşlık yasa teklifinin CDU, FDP ve AFD'nin oylarıyla reddedilmesi yurttaşlarımızı hayal kırıklığına uğrattı.

DÜSSELDORF/ALMANYA - Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyalet Meclisine sunulan Çifte Vatandaşlık yasa teklifinin SPD ve Yeşiller Partisi tarafından desteklendiğini belirten KRV- Seçim Hakkı Girişimi başkanı Bahattin Gemici; “Almanya’da yaşayan 1.5 milyon yurttaşımızı yakından ilgilendiren çifte vatandaşlık yasa teklifinin CDU, FDP ve aşırı sağcı AFD’nin oylarıyla reddedilmesini üzüntüyle karşılıyoruz. Girişim olarak  konuyu sürekli gündemde tutacak, sesimizi duyuracağız. Tüm sivil toplum kuruluşlarını birlik olmaya ve eşit haklar için mücadele etmeye çağırıyoruz. Mücadele edenler yenilebilir ama sonunda kazananlar hep mücadele edenlerdir.ˮ dedi.

MECLİSTE BASIN TOPLANTISI

KRV-Eyalet Meclisinde Bahattin Gemici başkanlığında bir basın toplantısı düzenleyen Seçim Hakkı Girişimi üyeleri Dr. Aysun Aydemir, Kamuran Turan, Yasemin Yıldırım, Hakan Yıldırım, Eyüp Tuzkaya, Süreyya Akbaşoğlu, İsmail Dilgin kendi yaşamlarından örnekler vererek çifte vatandaşlığın önemine dikkat çektiler. SPD milletvekilleri İbrahim Yetim ve Volkan Baran, “Her iki kimlik göçmenlerin yaşamının bir parçasıdır. Çifte vatandaşlık modernleştirilmeli ve kolaylaştırılmalıˮ görüşünü savundular.

Eğitimci- yazar Bahattin Gemici, konunun takipçisi olacaklarını, 26 Eylül seçimlerinden sonra konunun Federal Meclise gündemine alınması için çaba harcayacaklarını belirtti. Sanatçılara, bilim insanlarına, siyasetçilere, işadamlarına ve tüm STK’lara çağrıda bulunarak bu yönde çaba göstermelerini istedi.

26 Eylülde yapılacak Federal Meclis seçimlerinde, sayıları 700 bini aşan Alman vatandaşı Türkleri  oy kullanmaya çağıran Gemici, “Yurttaşlarımız CDU ve FDP’nin bu kararını dikkate almalı ve oylarını ona göre kullanmalıdır.ˮ dedi.

ÇİFTE VATANDAŞLIK NELER GETİRİR?

 Çifte vatandaşlığın kabulü sayesinde göçmenlerin bu ülkedeki konumunun  güçleneceğini, sosyal haklarının güvence altına alınacağını, toplumla kaynaşmalarının kolaylaşacağını ve göçmenlerin siyaset malzemesi yapılmasının önüne geçileceğini belirten KRV-Seçim Hakkı Girişimi başkanı Bahattin Gemici şunları söyledi:

“Ancak bu şekilde ırkçı partilerin, yabancı düşmanlığının önüne set çekilebilir. Çifte vatandaşlık sayesinde göçmenlerin siyasi yaşama katılmaları sağlanır; Türklere ve diğer göçmenlere Belediye, Eyalet ve Federal Meclis kapıları açılır. Böylece sorunlarımızın çözüme kavuşması kolaylaşır.ˮ

YORUMLAR
  Göçmenlerin hayat standardı olarak en rahat yaşadığı ülkeler
Göçmenlerin hayat standardı olarak en rahat yaşadığı ülkeler