A24.com.tr » politika » Çavuşoğlu'ndan bayrak diken Yunanistan'a büyük ayar

Çavuşoğlu'ndan bayrak diken Yunanistan'a büyük ayar

Çavuşoğlu'ndan bayrak diken Yunanistan'a büyük ayar

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Ege'deki bir adaya dikilen Yunan bayrağı provokasyonuna sert tepki gösterdi. Yunan hükümetine çağrıda bulunan Çavuşoğlu, "Askerimizin elinden kaza çıkabilir." dedi.

Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara'yı ziyaret eden NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'i ağırladı. Görüşmenin ardından ortak basın toplantısı için kameraların karşısına geçen Çavuşoğlu, Yunanistan'ın Ege'deki son provasyonuna sert yanıt verdi.

Ege'deki bir adaya dikilen Yunan bayrağının SAT komandoları tarafından indirildiğini belirten Çavuşoğlu, "Askerimizin elinden bir kaza çıkabilir." dedi.

"İYİ VE KÖTÜ GÜNDE BİR ARADA OLMALIYIZ"

Yunanistan bizim komşumuzdur. Yunanistan'la ilişkilerimizi geliştirmek için birlikte adımlar da attık. Cumhurbaşkanımızın 65 yıl sonra Atina'ya yaptığı ziyaret sembolik ve anlamlıydı. Faydalı da oldu. En son Yunan uçağı düştüğü zaman Başbakanımız, Çipras'ı aradı ve üzüntülerini iletti. İki komşuyuz ve iyi, kötü günde bir arada olmamız gerekiyor. Sorunlu konularımız var mı, var. Ancak görüş ayrılıklarını tırmandırmadan üstesinden gelmemiz lazım. Kimin olduğu belirlenmeyen adacıklar ve kayalıklar var. Yapılması gereken şey, gerginliğe yol açacak adımlardan kaçınmaktır.

"BİR KAZA ÇIKABİLİR"

Biz söylüyoruz her zaman, tehlikeli adımlar atmayın, bir kaza çıkabilir. Askerlerimizin elinden bir kaza çıkabilir. Dün akşam da Yunan bayrağı asılmış, komandolarımız gitti aldı, yine alır. Ama bunlara ne gerek var. Krize yol açacak bir adım atmamaları gerekiyor. Attıkları zamanda karşılığını alıyorlar. Bu popülizmin Yunanistan'a da bir faydası yok. İkili ilişkilerimizi somut projelerle daha da güçlendirmenin yolunu tercih etmemiz lazım. 

YORUMLAR
  İlişkileri, Evlilikleri, aldatmaları olay olan ünlüler!
İlişkileri, Evlilikleri, aldatmaları olay olan ünlüler!