A24.com.tr » ekonomi » BBVA nedir? Garanti BBVA ne anlama gelir?

BBVA nedir? Garanti BBVA ne anlama gelir?

BBVA nedir? Garanti BBVA ne anlama gelir?

Karşımıza sık sık çıkan BBVA'nın ne anlama geldiği ve açılımını merak ederiz. Bizde sizin için araştırtık. Peki BBVA nedir? Garanti BBVA ne anlama gelir?

Banco Bilbao Vizcaya Argentaria (BBVA), S.A., İspanya merkezli bir bankadır. Banka, ilk olarak 1857 yılında Banco Bilbao Vizcaya adıyla kurulmuş olup 1999 yılında Argentaria ile birleşerek günümüz adını almıştır. Bankanın merkezi Bilbao'da yer almaktadır.

İspanyan'nın ikinci, Meksika'nın en büyük üçüncü bankası.

FİNANSAL KARNESİ

İspanyol BBVA bankasının toplam aktifleri 638 milyar Euro. Banka 31 ülkede 51 milyon müşteriye hizmet veriyor. BBVA'nın 7 bin 362 şubesi, 21 bin 566 ATM'si bulunuyor. BBVA bünyesinde 108 bin 920 kişi istihdam ediliyor.

İSPANYA'NIN İKİNCİ BÜYÜĞÜ

Açılımı Banco Bilbao Vizcaya Argentaria olan banka, İspanya'nın en büyük ikinci bankası. Banka, daha önceden Garanti Bankası'nın yüzde 24,89'luk hissesini 2010 yılında 5,8 milyar dolara satın aldı, GE hissesiyle payını yüzde 25,01'e artırdı. Doğuş Grubu'nun Garanti'deki yüzde 14,89 payını da yaklaşık 2 milyar Euro'ya almak için anlaştı.

AVRUPA VE ASYA PASİFİK'TE VAR

Güney Amerika ve ABD'nin yanı sıra Avrupa ve Asya Pasifik bölgesinde faaliyet gösteriyor. BBVA'nın Avrupa'da Türkiye'nin yanı sıra, Belçika, Fransa, Almanya, İtalya, Portekiz, Rusya, İspanya, İsviçre ve İngiltere'de de faaliyetleri bulunuyor. Banka Asya Pasifik bölgesinde, Avustralya, Çin, Hong Kong, Hindistan, Endonezya, Japonya, Singapur, Güney Kore, Tayvan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde faaliyetleri var. 

YORUMLAR
  Google, Apple'ı 2 dakikalığına satın aldı dünya borsalarında ortalık karıştı
Google, Apple'ı 2 dakikalığına satın aldı dünya borsalarında ortalık karıştı