A24.com.tr » yaşam » Babalar Günü ne zaman hangi gün kutlanıyor tarihçesi - 2018 Babalar Günü'nde alınabilecek en güzel anlamlı hediyeler

Babalar Günü ne zaman hangi gün kutlanıyor tarihçesi - 2018 Babalar Günü'nde alınabilecek en güzel anlamlı hediyeler

Babalar Günü ne zaman hangi gün kutlanıyor tarihçesi - 2018 Babalar Günü'nde alınabilecek en güzel anlamlı hediyeler

Her yıl dünya genelinde kutlanan Babalar Günü için bu sene de az bir süre kaldı. Hediye alacak kişiler bu özel günün hangi tarihe denk geldiğini de merak ediyor. Peki ne gibi hediyeler alınabilir?

İnsanların hayatının en önemli ve en değerli varlıklarının başında gelen babalar için dünya üzerinde özel bir gün mevcut.

Bu sene de Babalar Günü için şimdiden hazırlıklar başladı. Çocuklar babaları için hediye arayışına girerken, pek çok mağazada ise indirimler ve kampanyalar başladı.

Peki Babalar Günü hangi güne denk geliyor, ne zaman kutlanacak? Babalar Günü dünyada ilk ne zaman kutlandı? İşte tarihçesi ve ayrıntıları...

BABALAR GÜNÜ NE ZAMAN?

Babalar Günü, net bir güne sahip değildir. Her yıl Haziran ayının üçüncü pazar günü dünya genelinde Babalar Günü olarak kabul edilmektedir. Bu çerçevede Babalar Günü, bu yıl 17 Haziran Pazar günü etkinlikler ve hediyelerle kutlanacaktır.

BABALAR GÜNÜ TARİHÇESİ

Babalar günü ilk kez 19 Haziran 1910 yılında Washington'un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş ancak resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl Haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayarak bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılında ise Başkan Richard Nixon'ın imzası ile Babalar Günü yasal olarak ABD'de resmi tatil ilan edilmiştir.

Katolikler ise Babalar Günü olarak farklı bir tarih kutlarlar. Onlar bu kutlamayı dini açıdan ele alıp Hz İsa'nın babası anısına, Mart ayının 19. gününü St. Joseph Günü adı altında kutlarlar. Bazı ülkelerde bu kutlamalar dini özelliklerinin dışına çıkmıştır.

BABALAR GÜNÜ'NÜN ÖNEMİ

Babalar Günü, babaların onuruna kutlanan ve pek çok ülkede her yıl haziran ayının üçüncü pazar günü kutlanan özel bir gündür. Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd'un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.

BABALAR GÜNÜ İÇİN EN ANLAMLI HEDİYE SEÇENEKLERİ

Tıraş Makinesi: Babalar gününe özel bir hediye arayışında iseniz kullanışlı bir hediye seçimi yapmak en ideali olabilir. Erkekler için hediye seçmek zor diyorsanız tıraş makinesi ideal bir seçim olacak. Islak ve kuru cilde rahatlıkla uygulanabilecek tıraş makinesi uzun pil ömrü ile de babanız için hem kullanışlı hem de uzun ömürlü bir hediye olabilir.

Mangal Seti: Babanızın en büyük zevki hiç şüphesiz, yaz aylarında tüm aileyi bir arada toplayıp mangal yakmak olacaktır. Babanıza bu büyük zevkinde yardımcı olmak isterseniz, bir mangal seti alabilirsiniz.

Tişört: Şıklığıyla her ortamda fark yaratan babalar için bu sezonda da pek çok hediye alternatifi sunuyor. Hem sportif hem şık, yazın canlı renklerinin göze çarptığı trend parçalarla, babanızı her zamankinden daha tarz bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Kol Saati: Bu özel günde alınacak bir kol saati tam babanıza uygun bir hediye olabilir.

Gömlek: Koton, keten-koton ve ipekli kumaş seçenekleriyle zenginleştirilmiş pileli ya da beli ipli rahat pantolonlar, astarsız gömlek gibi dikilen ceketler, gömlek hafifliğindeki trikolar, retro tarzda hazırlanmış eğlenceli cuba gömlekler, keten t-shirtler ve sneakerlar hediye önerisi olarak öne çıkıyor.

Kol Düğmesi: Babanızın şıklığını onun için özel olarak seçeceğiniz kol düğmeleri ile birlikte tamamlayabilirsiniz.

Ayakkabı: İster deri ister süet modelde tercih edebileceğiniz ayakkabılar babanız için doğru bir tercih olabilir.

Cüzdan: Babalar Günü’nde ne hediye alınır merak edenler için alternatif ve şık hediye seçeneklerinden bir diğeri ise cüzdan modelleri.

Parfüm: Yaz mevsimine uygun bir parfüm, babanızı bu sıcak havalarda sevindirebilir.

YORUMLAR
  Türk sinema tarihinin en beğenilen 100 Filmi
Türk sinema tarihinin en beğenilen 100 Filmi