A24.com.tr » eğitim » AÖF CD ne demek | CD ve CC Geçer mi | CD geçer not mu 2019

AÖF CD ne demek | CD ve CC Geçer mi | CD geçer not mu 2019

AÖF CD ne demek | CD ve CC Geçer mi | CD geçer not mu 2019

Açıköğretim Fakültesi CD ve CC Geçer mi? İşte tüm detaylar

Açıköğretim Fakültesi'nde okuyanlar Açıköğretim Koşullu Geçer Notun Ne Demek olduğunu merak ediyorlar.Açıköğretim Fakültesi CD ve CC Geçer mi?

Açıköğretim Fakültesi sınavlarında AA, AB, BA, BB, BC, CB, CC, CD, DC, DD, FF geçer mi, ders notları ne anlama geliyor, geçtim mi kaldım mı?

Aöf – Açıköğretim Fakültesi bu sene itibari ile yeni sisteme geçiş yaptı. Bununla birlikte sınav soruları olduğu gibi sınıf geçme yönetmeliklerinde de bir takım değişiklikler meydana geldi. Bunda öğrencilerin en çok merak ettiği kısım ise koşullu geçer not alma. Peki koşullu geçmek ne oluyor işte cevabı..

- Direk geçer harf notu “CC” dir.
- Direk kalır ders notu ise “FF” dir. Bu ders notunu aldığınız dersi tekrar almak zorunda kalırsınız.
- Ortalaman 2 ve üzerinde olursa “CD DC DD” notlarından geçersin
- Ortalam 2 nin altında olursa “CD DC DD” notları aldığınız dersleri tekrar alırsınız.

AA 90-100 Arası
BA 85-89 Arası
BB 75-84 Arası
CB 70-74 Arası
CC 60-69 Arası
DC 50-59 Arası
FF 49 ve aşağısı

AA 4,00
AB 3,70
BA 3,30
BB 3,00
BC 2,70
CB 2,30
CC 2,00
CD 1,70
DC 1,30
DD 1,00
FF 0,00

Bu tabloya göre ortalamalar hesaplanabilir

AÖF koşullu geçer not nedir, koşullu geçme ne demek, AÖF dc notu geçer mi, açıköğretim fakültesi kredili sistem

Açıköğretim koşullu ders geçme, adı üzerinde bir şarta bağlı ders geçme demektir. Bu şart da yıl sonu not ortalamanızın en az 2 olması demektir.

AÖF sınavları sonucunda, CC ile DD arasında dersleriniz varsa, bu ders ortalamalarınız 50′den az ancak 35′ten yukarı demektir. Yani anlaşıldığı üzere bu derslerden başarısız olduğunuz anlamına gelir.

Ancak; diğer derslerinizin ortalaması 50′den yukarı ise, bu derslerden geçme şansı tanınır. Yani yüksek aldığınız derslerden, düşük aldığınız derslere not taşıması yapılır diyebiliriz lafın gelişi.

Bağlamak gerekirse; eğer yıl sonu ders notlarınız 2′nin üzerinde ise, koşullu olduğunuz derslerden de otomatik olarak geçersiniz. Bu dersleri önümüzdeki yıllarda görmezsiniz. Ancak not ortalamanız 2′den düşükse, bu dersleri önümüzdeki sene (buraya dikkat: önümüzdeki dönem değil, önümüzdeki sene) göreceğiniz anlamına gelir.

AA ile CC arasında aldığınız dersleri ise, kayıtsız şartsız geçtiniz demektir. Bu dersler, diğer derslerden ne kadar başarısız olursanız olun, bir daha karşınıza çıkmayacak demektir.

FF aldığınız ders ise, 35′ten daha aşağı bir not ortalamasına sahip olduğunuzu gösterir. FF aldığınız ders, koşullu olarak geçilemez. O dersi, kesinlikle seneye tekrar alacak, o dersten tekrar sınava gireceksiniz demektir.

YORUMLAR
  Kısmetse Olur Gelin ve Damat Adayları
Kısmetse Olur Gelin ve Damat Adayları