A24.com.tr » bilim » AKDENİZ ARAŞTIRMACILAR GECESİ (MEDNIGHT) DÖRDÜNCÜ TURUYLA İSTANBUL'DA BAŞLADI

AKDENİZ ARAŞTIRMACILAR GECESİ (MEDNIGHT) DÖRDÜNCÜ TURUYLA İSTANBUL'DA BAŞLADI

AKDENİZ ARAŞTIRMACILAR GECESİ (MEDNIGHT) DÖRDÜNCÜ TURUYLA İSTANBUL'DA BAŞLADI

Kadir Has Üniversitesi dahil olmak üzere altı ülkeden kuruluşlar, Akdeniz biliminin yaygınlaştırılması stratejisini pekiştirmek için bir araya geldi.

8 ve 9 Şubat'ta İspanya, İtalya, Yunanistan, Türkiye, Kıbrıs ve Belçika'dan kuruluşların katılımıyla İstanbul'da düzenlenen Akdeniz Araştırmacılar Gecesi'nin (MEDNIGHT) dördüncüsü için proje ekibi Kadir Has Üniversitesi'nde bir araya geldi.

MEDNIGHT ortakları, Avrupa Kadın Rektörler Derneği (EWORA) ve Kadir Has Üniversitesi'nin ev sahipliğinde 9 Şubat 2023 Perşembe günü düzenlenmesi planlanan Akdeniz Bilim Ekibi Gala Töreni'ni, Türkiye’de büyük bir bölgeyi etkisi altına alan deprem felaketi nedeniyle erteleme kararı aldı. MEDNIGHT olarak hayatını kaybedenlere rahmet, aileleri ve yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

2020 yılında başlayan ve bu yıl dördüncü yılını kutlayan proje, "Horizon Europe" programının "Marie Skłodowska-Curie Actions and Citizens" çağrısı sayesinde Avrupa Birliği'nden fon aldı. MEDNIGHT, üst limitin 15 olduğu değerlendirmeden 14 puan alarak, 2022-2023 dönemi için toplamda 600.000€ değerindeki desteği almaya hak kazandı.

Akdeniz, kıyılarında yaşayan 500 milyon kişi için insan bilincinin sınırını aşan bir dönemden geçiyor. MEDNIGHT, bölgedeki ortak sorunları tanıyarak, “deniz ve kirlilik”, “iklim ve temiz enerji”, “diyet ve beslenme” ve “yaşam ve sağlık” gibi alanlardaki ortak kaygılara yönelik değerleri, araştırma ve teknoloji desteklerini vurgulamak ve kadın araştırmacıları öne çıkarmak üzere bilim etrafında Akdeniz birliğini oluşturmayı amaçlıyor. İklim değişikliği, kirlilik, aşırı avlanma, çölleşme, yangınlar, gençler için çok az fırsat gibi başlıklar, hiçbir ülkenin tek başına ele alamayacağı veya çözemeyeceği uzun bir ortak sorunlar listesinin başında yer alıyor.

Araştırmacıların çalışmalarını, uzmanlık alanlarının çekiciliğini ve değerini kamuoyuna göstermek için MEDNIGHT "Akdeniz Bilimi" adını verdiği ortak çatı altında bir dizi etkinlik gerçekleştirecek. Midilli'de başlayacak ve birkaç ay içinde Midilli, Valensiya, Messina, İstanbul, Alicante, Orihuela, Torrevieja, Lefkoşa ve Kahire başta olmak üzere 400'den fazla Avrupa şehrine yayılacak etkinlikler olarak 29 Eylül tarihine kadar sürecek.

Bu faaliyetler arasında Avrupa Komisyonu, uluslararası bir jürinin Akdeniz bilimine ve toplumuna olağanüstü katkılarda bulunmuş 11 araştırmacıyı seçeceği "Akdeniz Bilim Ekibi"ni; kaplumbağaları, balinaları ve yunusları korumak ve "ölüm perdeleri" olan kaçak ağları takip etmek için Nisan'dan Ekim'e kadar denizlere açılan 100 yıllık yelkenli gemi Toftevaag’ın deniz yolculuğunu; tren istasyonları, limanlar, plajlar veya parklar gibi kamuya açık yerlerde bilimsel deneylerin yapıldığı "Mind the Lab" etkinliklerini destekleyecek. Ayrıca proje sırasında, MEDNIGHT'ın farklı alanlarındaki bilim insanlarının seslerini ve Akdeniz'de yaptıkları araştırmaları yansıtacak bir belgesel de üretilecek. Bu ve diğer MEDNIGHT etkinlikleri akademik yıl boyunca yüzden fazla üniversite ve orta öğretim kurumunda sunulacak.

MEDNIGHT, SciCo Yunanistan koordinasyonunda FISABIO, INCLIVA, CSIC, MUDIC, El Caleidoscopio, SciCo Kıbrıs, Messina Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi ve Avrupa Kadın Rektörler Derneği (EWORA) olmak üzere 10 konsorsiyumun katılımından oluşuyor.

Tanıtım videosu:

●    Türkçe - https://youtu.be/m7IfIghoKgQ

●    İspanyolca - https://youtu.be/_wSkHcINiYU

●    Yunanca - https://youtu.be/4agxhpG-3dk

●    Valensiya dili - https://youtu.be/2i9TmSQFMWc

●    İtalyanca - https://youtu.be/kC5c-gBZnNc

●    İngilizce - https://youtu.be/w7sMDb12kUQ

Afişler ve resimler:

https://drive.google.com/drive/folders/1oWsWvssbmjR_-nlO70Pb5QU-9fGeN7f9?usp=share_link

Kadir Has Üniversitesi sosyal ağları:

Web - https://www.khas.edu.tr/

Twitter - https://twitter.com/khasedutr

Instagram - https://www.instagram.com/khasedutr/

Facebook - https://tr-tr.facebook.com/Khasedutr/

YouTube - https://www.youtube.com/channel/UCSJiotYVrQ9JcKaQ8MIoH2w

MEDNIGHT sosyal ağları:

Web - https://mednight.eu/

Twitter - https://twitter.com/mednighteu

Instagram - https://www.instagram.com/mednighteu/

Facebook - https://www.facebook.com/mednightscience/

YouTube - https://www.youtube.com/channel/ucdk5tmcua9-hibadpefdbhw

İletişim:

Hande Çetin Ongun / basin@khas.edu.tr / 0212 533 6532 - 1228 / Kadir Has Üniversitesi Kurumsal İletişim Direktörlüğü

Ricardo Dominguez / media@mednight.com / +34 656 181 057 / MEDNIGHT İletişim Müdürü

YORUMLAR
  Dr Nowzaradan kimdir TLC yaptırdığı diyete bakın mucize değişim
Dr Nowzaradan kimdir TLC yaptırdığı diyete bakın mucize değişim