A24.com.tr » politika » AK Parti İstanbul'da değişime başlıyor

AK Parti İstanbul'da değişime başlıyor

AK Parti İstanbul'da değişime başlıyor

Aralarında İstanbul ve Ankara'nın da bulunduğu 6 ilin belediye başkanlarını değiştiren AK Parti, benzer operasyonu bu kez İstanbul'un ilçelerinde yapmaya hazırlanıyor.

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da il ve ilçe başkanlıklarında görev değişikliği talimatını verdi.

“İstanbul’u kazanan, Türkiye’yi kazanır” diyen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, partinin yeni dönem İstanbul yönetiminin kimlerden oluşacağı konusuyla bizzat ilgileniyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’nın değiştirilmesiyle başlayan operasyonun yeni yılın başında, hem il başkanlığı hem de ilçe başkanlıkları düzeyinde devam edeceği belirtiliyor. Bunun kesin tarihini, partinin İstanbul il kongresini ne zaman yapacağı belirleyecek. Önce ilçe kongreleri tamamlanacak ardından da il kongresinin tarihi belli olacak.

39 İLÇENİN 3’TE 1’İ

Büyükşehirler dışındaki ilçe kongrelerinin tamamına yakınını bitiren AK Parti yönetimi, bu ayın sonuna doğru 51 ilin kongresini yapacak. Aralarında büyükşehirlerin bulunduğu diğer kongreler ise en geç şubat ayının sonuna kadar tamamlanacak. Süreç işlerken İstanbul’la ilgili özel değerlendirme yapılıyor. 39 ilçe başkanının en az üçte birinin değiştirileceği öne sürülüyor.

28-30 İL BAŞKANI

Çalışmalar tamamlandığında, AK Parti’de istifa ettirilen il başkanı sayısının toplam 28-30’e ulaşacağı belirtiliyor. AK Parti, bir ilin veya ilçenin başkanını görevine devam ettirmeyecekse, kongreden en az bir ay önce istifa ettirerek yerine gelecek kişinin kadroyu dizaynına olanak tanıyor. Bütün bu sürecin ardından, 2018 yılı mart ayı sonunda tüm kongreler tamamlanmış olacak. AK Parti, ondan sonraki süreçte, kendi siyasi önceliklerine göre, büyük kongresinin tarihini belirleyecek.

SEÇİM KABİNESİ

AK Parti kulislerine göre Erdoğan, seçimlere ‘yenilenmiş parti yönetimi ve yenilenmiş kabine’ ile girmeyi tercih edecek. Bu nedenle de büyük kongre ilkbaharda yapılacak. Partinin MKYK’sı ve genel başkan yardımcılarının bir kısmı değişecek. Bunu, kabine değişikliği izleyecek ve partiyi seçime götürecek, ‘seçim kabinesi’ oluşturulacak.

İL BAŞKANI DA GİDECEK

AHMET Davutoğlu’unn başbakanlığı döneminde göreve getirilen AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci’nin durumu da tartışılıyor. Erdoğan’ın, Temurci ile yola devam etmeyeceği öne sürülüyor. Anayasa referandumunda, İstanbul Koordinasyon Kurulu başkanlığına getirilen Temurci’nin, göreve getirildikten kısa bir süre sonra görevden alınması gibi bir dizi uygulamanın bunun habercisi olduğu ifade ediliyor. Temurci’nin, partinin İstanbul ekibinde yaşanan kutuplaşma nedeniyle yönetim sorunu yaşadığı iddia ediliyor. 


Kavga eden horozları ayırmak için kendini paralayan köpek

YORUMLAR
  • Bu içeriğe 1 yorum yapıldı.
  • Hüseyin taş 2017-11-14 10:20:21

    Selam olsun gönül dostlarına su gerçekten kacamayiz akparti teşkilatında gönüllü çalışan bir kadeşinizim kuruluşundan bu güne kadar ama reis için bizleri hep dişlandik ama ben yilmadim ben birakmadim sanki reis kayıp eder korkusundan ülkenin böyle bir lidere ihtiyacı var dedim umutla direniyorüm benim ilbaşkanim ilçe başkanım bana sahip çıkacak birgün dedim ahşap cavüs degil kim hakettiyse yerini bulur dedim yine devam dedim biz gönül adamı gönülden sevedik hizmet için yola çıktık su an beraber çalişdiğimiz çok arkadaşımız var hepsi güzel yerlerde beni gördünmü renk atıyor bunlara yazıklar ölsün hısım akraba için koşanada yazılar olsun

  Bir zamanlar İstanbul (Eski İstanbul fotoğrafları)
Bir zamanlar İstanbul (Eski İstanbul fotoğrafları)

İlginizi çekebilecek diğer haberler