A24.com.tr » dünya » AB'nin gündemi: Türkiye, Suriye ve Akdeniz

AB'nin gündemi: Türkiye, Suriye ve Akdeniz

AB'nin gündemi: Türkiye, Suriye ve Akdeniz

AB üyesi ülkelerin dışişleri bakanları, Türkiye'yi görüşmek üzere bir araya geliyorlar. Bakanlar, Türkiye'nin Suriye'deki askeri faaliyetleri ve Doğu Akdeniz'deki sondaj çalışmalarını görüşecek.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Lüksemburg'da yapılacak AB Dış İlişkiler Konseyi öncesinde basına açıklamalarda bulundu. 

"Üye ülkelerin dışişleri bakanları, Türkiye'nin Suriye'deki askeri faaliyetleri ve (Doğu Akdeniz'deki) sondaj çalışmalarıyla ilgili ne tür adımlar atabileceklerini görüşecekler." diyen Mogherini, 17-18 Ekim'de düzenlenecek AB Lider Zirvesi'nde de bu iki konunun gündeme geleceğini söyledi.

Toplantıya Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen'in de katılacağını belirten Mogherini, "Bu çerçevede siyasi sürecin artan askeri gerginlikten nasıl korunacağını görüşeceğiz." diye konuştu.

Mogherini, "Üye ülkelerin dışişleri bakanları Türkiye'nin, Suriye'deki askeri faaliyetleri ve (Doğu Akdeniz'deki) sondaj çalışmalarıyla ilgili ne tür adımlar atabileceklerini görüşecekler." ifadelerini kullandı.

YORUMLAR
  Twitter yeniliğe doymuyor...
Twitter yeniliğe doymuyor...