A24.com.tr » gündem » AB, Türkiye'nin AB Sivil Koruma Mekanizması'na katılımına ilişkin anlaşmayı imzaladı

AB, Türkiye'nin AB Sivil Koruma Mekanizması'na katılımına ilişkin anlaşmayı imzaladı

AB, Türkiye'nin AB Sivil Koruma Mekanizması'na katılımına ilişkin anlaşmayı imzaladı

Avrupa Birliği ve Türkiye bugün, Türkiye'nin AB Sivil Koruma Mekanizması'na katılımına ilişkin güncellenmiş anlaşmayı imzaladı.

Kriz Yönetiminden sorumlu Komisyon Üyesi Janez Lenarčič, Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Kemal Bozay ile birlikte anlaşmayı Ankara'da imzaladı.
 
Türkiye, AB Sivil Koruma Mekanizması'nın aktif bir katılımcısıdır ve 2016 yılından bu yana bu mekanizmanın üyesidir. Bugün güncellenen anlaşma Türkiye'nin mekanizmadaki rolünü daha da güçlendirmektedir.
 
Kriz Yönetiminden sorumlu Komisyon Üyesi Janez Lenarčič şunları söyledi: "Güncellenmiş anlaşmanın imzalanmasından büyük memnuniyet duyuyorum. Bu, afetler meydana geldiğinde birbirimize sağlayacağımız yardım ve iş birliğimizin temelini oluşturmaya devam edecektir. AB Sivil Koruma Mekanizması yıllar içinde değerini kanıtlamıştır. Türkiye her zaman Mekanizma çerçevesinde sivil koruma desteğinden yararlanabilecek ve aynı şekilde diğer ülkeler de Mekanizma vasıtasıyla Türkiye tarafından sağlanacak destekten faydalanabilecektir.” 
 
Türkiye, rescEU kapasitesinin geliştirilmesine yönelik çalışmalara güçlü bir şekilde katılmaktadır ve bugüne kadarki en büyük AB MODEX sivil koruma tatbikatına ev sahipliği yapmıştır. Türkiye de özellikle 2023 depremlerinin ardından Mekanizma'nın desteğinden önemli ölçüde faydalanmıştır.

YORUMLAR
  Kadınlar hangi sebepten tayt giymeyi tercih eder?
Kadınlar hangi sebepten tayt giymeyi tercih eder?