A24.com.tr » gündem » 2020 yılı inceleme araştırma ödülü yakın dönem Türk Basın tarihi kitabının oldu

2020 yılı inceleme araştırma ödülü yakın dönem Türk Basın tarihi kitabının oldu

2020 yılı inceleme araştırma ödülü yakın dönem Türk Basın tarihi kitabının oldu

Çağdaş Gazeteciler Derneği, yılın başarılı gazetecilik ödüllerini alanları açıklandı.

2020 yılı İnceleme Araştırma Ödülü, Hıfzı Topuz ile Recep Yaşar’ın yazdığı, NotaBene Yayınları’ndan çıkan Yakın Dönem Türk Basın Tarihi kitabına verildi.

Çağdaş Gazeteciler Derneği tarafından her yıl geleneksel olarak verilen “Yılın Başarılı Gazetecileri” ödülleri sahiplerini buldu. 16 dalda verilen ödüllerden “2020 Orhan Koloğlu İnceleme Araştırma ödülünü, NotaBene Yayınları’ndan çıkan, Hıfzı Topuz ile Recep Yaşar’ın yazdığı “Yakın Dönem Türk Basın Tarihi” kitabı aldı.

Usta Gazeteci Yazar Hıfzı Topuz ile Gazeteci Akademisyen Recep Yaşar’ın yazdığı Yakın Dönem Türk Basın Tarihi kitabında, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin iktidara geldiği 2002 yılından kitabın yazıldığı 2019 yılına kadar medyada meydana gelen olaylar ele alınıyor.

Güncellenmiş ikinci baskısı nisan ayında çıkan Yakın Dönem Türk Basın Tarihi kitabının birinci bölümünde, AKP’nin iktidara geliş koşulları ve iktidarı boyunca izlediği politikalar irdeleniyor. Yeni bir medya düzeninin kurulduğu bu dönemde yasalarda yapılan değişiklikler, bunların medya ve ifade özgürlüğü üzerindeki etkileri ele alınıyor. Bu bölümde ayrıca AKP iktidarının kendi medyasını yaratmada devletin gücünü kullanma yolları ile medyaya karşı tutum ve davranışları yer alıyor.

İkinci bölümde, medya ve ifade özgürlüğü alanında yaşanan ellinin üzerindeki olay ayrıntılı olarak inceleniyor. Kendini yalanlayan gazeteci, sürgüne gönderilen gazeteciler, cezaevindeki gazeteciler, basın davaları, öldürülen gazeteciler, fişlenen gazeteciler, işten atılmalar, kaçırılan gazeteciler, diplomatik krize yol açan gazeteci tutuklamaları, medyada el değiştirmeler, yeniden yapılandırılan medya düzeninde kullanılan devlet gücü, bu bölümdeki konulardan bazıları.

Üçüncü bölümde ise sayılarla Türk medyasında yaşananlar ve Dünya Basın Özgürlüğü sıralamasındaki Çin ve İran ile yarışan bir Türkiye resmi yer alıyor.

Çağdaş Gazeteciler Derneği’nin Yılın Başarılı Gazetecileri Ödüllerini alanlar

Haber Ödülü:  Cumhuriyet Gazetesi’nden Seyhan Avşar, 13-14 Şubat 2020 tarihinde yayınlanan  “FETÖ dosyası bir köşkle temizlendi” ve “’Amca tapuya, yenge holdinge’ taşındı” başlıklı haberleri.

Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Ödülü: Gazeteci Murat Ağırel, “Sarmal” adlı kitabı.

Mustafa Ekmekçi Haber Ödülü: BBC Türkçe’den Mahmut Hamsici-Esra Yalçınalp,1,4,5 Mart 2020 tarihlerinde yayınlanan ““MÜLTECİ KRİZİ” haberleri.

Rafet Genç Haber Ödülü: Mezopotamya Ajansı’ndan Cemil Uğur, 13, 16, 17 Eylül 2020 tarihlerinde yayınlanan “Gözaltına alındıktan 2 gün sonra hastanede çıktılar”, “Şiba’nın gözaltında gördüğü işkence rapora yansıdı” ve “’Helikopterden atıldı’ denilen kişinin darp raporu: Yüksekten düştü” başlıklı haberleri.  

Behzat Miser Kent Haber Ödülü: BBC Türkçe’den Esra Yalçınalp-Mesut Ersöz-Osman Kaytazoğlu,17 Kasım 2020 tarihinde yayınlanan “İzmir depreminde yıkılan bir binanın anatomisi” haberi.

İnternet Haber Ödülü: Gazete Duvar’dan Hale Gönültaş-Volkan Nakiboğlu, 22-26 Aralık tarihlerinde yayınlanan, İran sınırındaki göçmen kaçaklığına ilişkin haber dizisi.

Röportaj Ödülü: Birgün Gazetesi’nden Uğur Şahin,  27 Mayıs ve 2 Haziran 2020 tarihlerinde yayınlanan “Korona günlerinde en alttakiler” başlıklı röportajlarıyla.

İzzet Kezer Haber Fotoğraf Ödülü: EPA’dan Sedat Suna, 8 Mart 2020 tarihinde yayınlanan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Eylem Fotoğrafları.

Karikatür Ödülü: çeşitli dergilerde karikatürleri yayınlanan Ali Tarık Hatipoğlu.   

Yerel Medya Haber Ödülü: Bitlis News’ten Sinan Aygül, 25 Ağustos 2020 tarihinde “Yoksullar için gönderilen Kızılay etleri AKP’li vekilin otelinde görüntülendi” haberi.

Sayfa Tasarımı Ödülü: Birgün Gazetesi’nden Barış Can Sarıkaş, 30 Nisan 2020 tarihinde yayınlanan “Dünya Caz Günü” içerikli sayfa tasarımı.

TV Haber Ödülü: Fox Tv’den Yeşim Karacaoğlu-Mahmut Özgün-Serhat Yağmur, 14 -15 Eylül 2020 tarihlerinde yayınlanan “Virüsün Yolculuğu” haberleri.  

TV Belgesel Ödülü: Dw Türkçe’den Fatima Çelik, 17 Ağustos 2020 tarihinde yayınlanan “İstanbul’un kaybolan deniz kültürü” çalışması.

Mahmut Tali Öngören TV Program Ödülü: Olay Tv’den Melis Danışmend, “Melis Danişmend ile #KültürSanat​” programı.

Radyo Program Ödülü: Ntv Radyo’dan Adnan Bostancıoğlu, “Köşedeki Kitapçı” programı.

Çağdaş Gazeteciler Derneği, ayrıca tüm sağlık emekçileri adına Türk Tabipler Birliği’ne de Dayanışma Ödülü verdi.

YORUMLAR
  3 Bin 300 mahkumlük yüzen hapishane
3 Bin 300 mahkumlük yüzen hapishane