A24.com.tr » gündem » 2020 hac iptal mi oldu?

2020 hac iptal mi oldu?

2020 hac iptal mi oldu?

2020 yılı hac ibadetinin ertelendiğine yer verildi. Hac işlemleri ertelendikten sonra vatandaşlar, 2020 yılı hac ibadetinin iptal edilip edilmeyeceğini araştırmaya başladı.

Hac ertelendi. 

Suudi Arabistan 'ta da görülen korona virüsün hızla yayılması nedeniyle  umre ziyaretlerini geçici olarak askıya alınmıştı.  Umre ziyaretlerinin geçici olarak askıya alınmasının ardındna bir son dakika duyuru yayımlandı. Diyanet resmi internet adresi üzerinden yayımlanan duyuru "Hac Ödemeleri İkinci Bir Duyuruya Kadar Ertelenmiştir" başlığı ile verildi. 

Yayımlanan duyuruda 2'nci ve 3'üncü taksit ödemelerine ilişkin "2020 yılında hacca gitmek üzere kesin kayıt yaptırıp ilk taksit ödemelerini yaparak 2'nci ve 3'üncü taksit ödemelerini henüz yapmayan hacı adaylarımızın taksit ödemeleri ve hac ile ilgili iş ve işlemler ikinci bir duyuruya kadar ertelenmiştir. Hac ile ilgili iş ve işlemler de (hacı adaylarımızın eğitimleri, valiz, kitap, malzeme dağıtımı, görevli seçimi ve eğitimi gibi konular) ikinci bir duyuruya kadar ertelenmiştir" ifadelerine yer verildi.

UMRE ÜCRETLERİ İADE

Söz konusu açıklamada, umre turları iptal edilen vatandaşlara da ücretlerinin iade edileceğine yer verildi. Konu ile ilgili yayımlanan duyuruda, tüm dünyayı etkisi altına alan coronadan korunmak ve yayılmasının önüne geçmek için umre turlarının ileri bir tarihe ertelenmesi kararının alındığına yer verildi. Bu karara rağmen bazı bazı kafilelerin vizelerinin aldığını , ancak bunların iptal edildiği bildirildi. 

Umre vizesi alınan ve turları iptal edilen vatandaşların vize ücreti kesintisi yapılmadan ücretlerin iade edileceği kaydedilirken, koronavirüs tedbirleri doğrultusunda umreye gidemeyen umrecilerin ücret iadelerinin IBAN hesabına gönderilmesi için talep ekranı açıldı.

HAC İPTAL EDİLEBİLİR

2020 yılında hac için ilk kafile  22 Haziran 'da, son kafile ise 25 Temmuz 'da gidecek. Korona tehdidinin engellenememesi durumunda haccın iptal edilebileceği gündemde.

YORUMLAR
  Milli Piyango ikramiyesi ile neler alınabilir? (61 milyon lira)
Milli Piyango ikramiyesi ile neler alınabilir? (61 milyon lira)