Galatasaray   |   Beşiktaş   |   Fenerbahçe   |   Süper Lig   |   Şampiyonlar Ligi   |   UEFA Avrupa Ligi   |   NBA   |   Eurolig   |   Beko Basketbol Ligi

Üçlü averaj nedir nasıl hesaplanır 2019

A24.com.tr » spor » Üçlü averaj nedir nasıl hesaplanır 2019
Üçlü averaj nedir nasıl hesaplanır 2019

Süper Lig'de son haftalara girilirken şampiyonluk yarışı Başakşehir, Galatasaray ve Beşiktaş arasında geçiyor. Peki üçlü averaj nedir? 2019 ikili averajda kim önde? Üçlü averajda kim şampiyon olur?

Üçlü averaj nedir? Üçlü averaj nasıl hesaplanır? Üçlü averajda hangi takım şampiyon olur? İşte merak edilen soruların yanıtları...

Spor Toto Süper Lig'de şampiyonluk yarışı kızıştı. Medipol Başakşehir'in evinde Göztepe'ye 2-0 yenilmesinin ardından Galatasaray kazanması halinde puanı eşitleyecek, Beşiktaş ise farkı 3'e indirecek. Galatasaraylılar ikili averaj hesapları yaparken, Beşiktaşlılar ise üçlü averaj derdine düştü. Galatasaray bu hafta Konyaspor'u yenmesi halinde liderlik koltuğuna oturacak.

Galatasaray'ın 31. haftada sahasında oynayacağı Beşiktaş maçı ve 33. haftada oynayacağı Başakşehir maçları ligin düğümünü çözecek maçlar olarak dikkat çekiyor.

Mevcut tabloya göre Galatasaray en avantajlı takım olarak görülüyor.

ÜÇLÜ AVERAJ NEDİR?

Aynı puana sahip takım sayısı üç veya daha fazla ise;

1. Bu takımların birbirleriye oynadıkları müsabaka sonuçlarına göre yapılan puan cetveli ile kesin sonuç belirlenir. (Puan cetvelinde eşit puanlı iki veya daha fazla takım arasında oynanan müsabaka sonuçlarına tekrar bakılmaz.)

2. Önce bu puan cetvelinde takımlar arasında puan üstünlüğüne bakılır.

3. Puan cetvelinde puan eşitliği varsa I. bentte belirtilen puan cetvelindeki gol averajına bakılır. (Bu müsabakalarda atılan gollerde eşitlik varsa, deplasmanda fazla gol atan takım üstün sayılmaz.)

4. Gol averajı da eşit ise daha fazla gol atan takıma bakılır.

4. Bütün bu şartlara rağmen takımların puanları ile attıkları ve yedikleri gol sayıları eşit ise genel puan cetvelindeki averaja bakılır.

VI. Genel puan cetvelindeki averajlar eşit ise daha fazla gol atmış olan takım üstün sayılır.

VII. Yukarıdaki bu şartlara rağmen eşitlik devam ediyorsa hükmen yenilgisi olmayan takım üstün sayılır. 

Galatasaray Başakşehir'i yenerse, Beşiktaş da Galatasaray'ı yenerse üçlü averaj devreye girecek ve şampiyon Beşiktaş olacak.

GALATASARAY - BAŞAKŞEHİR İKİLİ AVERAJDA KİM ÖNDE?

Ligin ilk yarısında Başakşehir'in sahasında oynanan maç 1-1'lik eşitlikle sona ermişti. Galatasaray kendi evindeki maçta her türlü galibiyeti alması halinde ikili averajda rakibine üstünlük sağlayacak. İkili averajda deplasman golü kuralı geçerli olmadığı için ikinci maç da berabere biterse iki takım arasındaki genel averaja bakılacak.

GALATASARAY - BEŞİKTAŞ İKİLİ AVERAJDA KİM ÖNDE?

İlk yarıdaki mücadeleyi Beşiktaş sahasında 1-0 kazandı. Galatasaray'ın ikili averajda geriye düşmemesi için mutlaka galip gelmesi gerekiyor.

BAŞAKŞEHİR BEŞİKTAŞ İKİLİ AVERAJDA KİM ÖNDE?

Ligin ilk yarısındaki maçı Başakşehir 1-0 kazanmıştı. İkinci maçı ise Beşiktaş 2-1 kazandı. Bu iki takım sezon sonunda aynı puanla zirveyi paylaşırsa (deplasman golü kuralı olmadığı için) genel averaja bakılacak.


YORUMLAR
  • Bu içeriğe 1 yorum yapıldı.
  • Rıddoo 2019-04-29 21:15:49

    Bilgiler yanlış. Futbol müsabaka talimatlarına göre , ikili avarajlarda , deplasman golü avantajı diye birşey yoktur. Biraz araştırın da öyle yayınlayın.

İlginizi çekebilecek diğer haberler