Galatasaray   |   Beşiktaş   |   Fenerbahçe   |   Süper Lig   |   Şampiyonlar Ligi   |   UEFA Avrupa Ligi   |   NBA   |   Eurolig   |   Beko Basketbol Ligi

Türk Sporcu Murat Öz, Yeni Zelanda'da bulunan Cook Strait kanalını yüzerek geçti

A24.com.tr » spor » Türk Sporcu Murat Öz, Yeni Zelanda'da bulunan Cook Strait kanalını yüzerek geçti
Türk Sporcu Murat Öz, Yeni Zelanda'da bulunan Cook Strait kanalını yüzerek geçti

Daha önce bu parkuru tamamlayan Bengisu Avcı'nın ardından Aysu Türkoğlu da bu kanalı geçerken, bu kez Murat Öz parkuru geçmeyi başaran ilk Erkek Türk sporcu oldu.

Cumhuriyet tarihimizde ilkler gerçekleşti. İki Türk Sporcu, Aysu Türkoğlu (23) ve Murat Öz (42), 7 Oceans Parkurlarından Yeni Zelanda'da bulunan Cook Strait kanalını birbirlerinden iki gün ara ile yüzerek başarı ile tamamladı.
 
Daha önce bu parkuru geçen tek Türk olan Bengisu Avcı'nın ardından Aysu Türkoğlu bu kanalı 7 saat 22dakika sürede geçerek hem en hızlı Türk yüzücü hem de gece yüzen Türk Sporcu oldu, ardından Murat Öz geçisini tamamladı ve bu parkuru geçmeyi başaran ilk Erkek Türk sporcu oldu. Her iki sporcumuzun da başlangıç noktası Yeni Zelanda'nın kuzey doğusunda bulunan Arapaoa Kayalıkları oldu, yüzüşlerini ise Kuzey adanın Wellington şehrinin batı bölgesinde kalan yamaçlarına vararak karaya ayak bastılar.
 
Murat Öz Catalina geçişini bitirdiğinde dünya çapında Triple Crown'u 365 günün altında tamamlamış 10 kişiden biri oldu.
 
2023 yılı içerisinde Murat Öz Catalina kanalının geçişi ile birlikte Türkiye'de 5 dünyada ise sadece 365 kişininbaşarmış olduğu üçlü tacı elde etmiş olacak ve bunu 365 günden az bir sürede tamamlamış olarak dünyada bunu başarmış sayılı kişiden biri arasında yerini aldı.
 
1982 İstanbul doğumlu Murat Öz, sporculuk hayatına havuzda başlamış. Bu merak sonrasında ilk önce İYİK (İstanbul Yüzme İhtisas) kulubünde Sutopu ile spor hayatına başlamış ardından dalgıçlık ve yelken sporuyla devam etmiştir. Profesyonel hayatında ortağı olduğu TEOS Inşaat şirketinde Yüksek Mimar olarak devam etmektedir. Yoğun iş hayatının yanı sıra tutkusundan vazgeçmemiş ve bu güne kadar; Istanbul Boğazını 17 eferden fazla geçmiş, 8 senede üst üste de Çanakkale Boğazını yüzerek geçmiştir. 2023 yılında Manhattan 20 Bridges Parkurunun ardından Türkiye parkurları için de bir ilk sayılacak Gökçeada parkurunu Bengisu Avcı ile beraber 10 saat 36dk sürede tarihi Anzak Koyundan başlayıp Gökçeada'da kara çıkarak tandem yüzüş gerçekleştirmiştir. Denizci bir aileden eldiğini belirten Oz;“40 yaşım için artık hayatımda imza bir yüzüş olmasına karar erdiğimde; 2022 Eylül ayında Manş Denizini geçerek bu geçişi Solo olarak başaran yaklaşık 1800 kişi arasında, 16. Türk yüzücü oldum, 2023 Mayıs ayında Manhattan 20 Bridges parkurunu tamamladım ve Triple Crown'un üçüncü bacağı için Catalina Kanalı geçişini tamamladım. Böylece bu 3 parkuru 365 günün altından tamamlayarak Triple Crown Ünvanını kazanma hedefime ulaştım. Türkiye'de Triple Crown'a ulaşmış 5. Sporcu olmayı başardım. Bu ünvana doğru çalışırken de Türkiye Denizlerinin maviliğine borcumuzu ödemek, bu denizleri orumak ve tanıtmamız gerektiğini hep düşündük. Bunun için Bengisu Avci ile beraber tarihi Anzak Koyundan 10 saat 36 dakika sürede tandem yüzüş yaparak Gökçeadaya başarıyla yüzdük. Yasemin Altintaş Catalina kanalını geçişini başarıyla tamamlayarak Bengisu Avcı'dan sonra (Eylül 2022) Türkiye'yi temsil eden bunu başarmış ikinci kadın oldu.
 
Aysu Türkoğlu'nun destek ekibi için Yeni Zelanda'ya giden Murat ÖZ hava şartlarının izin vermesi ile doğan şansı değerlendi ve 9 saat 52 dakikalık süre ile bu parkuru başarı ile tamamladı ve Cook Strait kanalını yüzen ilk Türk erkek ünvanını aldı.
 
Adanmışlık gerektiren hazırlık süreci
 
Böyle bir parkura niyetlendiğinizde zorlu yüzüşün kendisinden önce oldukça özveri ve zaman gerektiren bir hazırlık sürecine kendinizi adamanız gerekiyor. Geçiş tarihine bir gerisayım olarak planlanan bu süreç hedefe göre farklılık gösteriyor. Öncelikle mesafeleri gereksinimini karşılamak gerekiyor bu da her ay 100km civarı bir mesafeye tekabül ediyor. Sonrasında parkur spesifik bileşenlere iklimlendirmeler geliyor.
 
Cook Striat Kanalının Zorlukları;
 
İki adanın en yakın iki noktasının arası kuş olarak 22km. Ancak akıntılar ve medcezir nedenyle yüzücüler için bu mesafe değişiklik gösterebiliyor. En optimum şartları yakalayabilmek için yüzücüler hem hava hem de deniz şartlarına göre start alıyorlar. Yüzücülere son derece yüksek gözlem teknolojisine sahip, köpek balığı ve vahşi hayata dair önlemlerin alındığı bir tekne eşlik ediyor. Karanlıkta görünür olmak ve aynı zamanda deniz canlılarının dikkatini çekmemek üzere yüzücüler kırmızı ve yeşil ışık takarak yüzüdüler.
 
Tekne'de destek olarak Nesli Özel, Aysu Türkolğlu ve Murat Öz değişimli olarak birbirine yardım ettiler. TÜm zorluk ve engellere ragmen birbirini yanlız bırakmayan ekip, tam anlamıyla örnek teşkil edecek sporcu ve dayanışma gösterdiler. Ekip Yüzücülerin güvenlik, beslenme ve moral olarak bütün görevleri üstlenip yüzücülere sadece kulaç atmak işini bıraktılar. Tekne'de ayrıca Kaptan Grant ve ekibinin yanı sıra NZOWF'dan gözlemciler bulundu.
 
Yüzüş Yeni Zelanda'nın kuzet doğusunda bulunan Arapaoa Kayalıkları oldu, yüzüşlerini ise Kuzey adanın Wellington şehrinin batı bölgesinde kalan yamaçlarına vararak karaya ayak basarak son buldu.
 
“7 Ocean parkurlarından olan Cook Strait Kanalı her parkurda olduğu gibi kendi zorluklarını barındırıyor. Türkiyenin mavi sularında yüzmeye alışık olan biz açık su yüzücüleri için bu parkurun en zor kısmı; yüzüş 13-16 derece sıcaklığında 1 saati gece olmak üzere 9 saat 52dk 13 saat ksürdü. Okyanusun bazı yerlerde 200 metreyi bulan derinliğinde ülkemizde hiç görmediğimiz balina, köpekbalığı ve deniz aslanı, yunuslar ve Albatroslar eşliğinde yüzdük, onların evlerine misafir olduk. Beni en zorlayan konu soğuk su oldu. Soğuk su ile mücadele ederken güneşin doğması ile beraber deniz anaları yüzeye çıktılar ve yüzüşümü zorlu hale getirdiler. Kulaçlarımı atarken deniz analarını avuçlarımla çektiğimi hissedebiliyordum. Bunun dışında bir Albatros kuşu yüzüşün yaklaşık 5 saati bana eşlik etti yanıma konup beni seyretti. Kuzey Adaya ulaştığımızda kuvvetli bir akıntıya takıldım ve karaya ulaşabilmek için tüm gücümle 2 saate yakın yüzmem gerekti. Tekneden Aysu T. ve Nesli O.'in desteği ile bu süreç karşısında direndim. Moralimin bozulduğu bir noktada ise yunuslar yanıma geldi ve altımdan geçtiler, muthiş bir duyguydu. Aysu Türkoglu gece yüzüşü yapmıştı ve kara çıktığında kendisine Türkiye Bayrağıı güvenlik nedeniyle verememiştik. Benim yüzüşümün biteceğini anlayınca Aysu Türkiye bayrağı ile denize atladı ve karaya benim yanımda geldi. Bayrağımızı beraber kaldırmanın gururunu yaşadık.”
 
Aysu Türkoğlu ve Murat Öz bu geçişi başarıyla tamamlayarak dünyada bu parkuru solo yüzmüş 170 kişinin arasında yerlerini aldı.


YORUMLAR

İlginizi çekebilecek diğer haberler