Galatasaray   |   Beşiktaş   |   Fenerbahçe   |   Süper Lig   |   Şampiyonlar Ligi   |   UEFA Avrupa Ligi   |   NBA   |   Eurolig   |   Beko Basketbol Ligi

'Futbolun sadece hakemler üzerinden konuşulması şiddeti kaçınılmaz kılıyor'

A24.com.tr » spor » 'Futbolun sadece hakemler üzerinden konuşulması şiddeti kaçınılmaz kılıyor'
'Futbolun sadece hakemler üzerinden konuşulması şiddeti kaçınılmaz kılıyor'

MKE Ankaragücü Kulübü Başkanı Faruk Koca'nın Çaykur Rizespor maçının ardından hakem Halil Umut Meler'e yumrukla saldırması futbol ve şiddet ilişkisini yeniden gündeme getirdi.

Ankaragücü Başkanı Faruk Koca’nın Hakem Halil Umut Meler’e yaptığı yumruklu saldırıyı değerlendiren Ankara Üniversitesi Öğretim Görevlisi Hülya Coşkun, Türkiye’de futbolun sadece hakemler üzerinden konuşulmasının şiddeti kaçınılmaz kıldığına dikkati çekti.

MKE Ankaragücü Kulübü Başkanı Faruk Koca'nın Çaykur Rizespor maçının ardından hakem Halil Umut Meler'e yumrukla saldırması futbol ve şiddet ilişkisini yeniden gündeme getirdi. Ankara Üniversitesi Öğretim Görevlisi Hülya Coşkun, Türkiye’de futbolun sadece hakemler üzerinden konuşulmasının şiddeti kaçınılmaz kıldığına dikkati çekti.

Elips Haber’den Kadir Gürhan’a değerlendirmelerde bulunan Coşkun, futbolda şiddet olaylarının yaşanmasında hakemlerin toplumda hedef haline getirilmesinin önemli bir rol oynadığını ifade eden Coşkun, “50 yıldır aynı spor yazarı ve yorumcuları dinliyoruz. Burada büyük bir ekonomik pasta var ve bu pastayı yıllardır bahsettiğimiz bu kişiler bölüşüyor. Bu kişiler de sporu bilmediği için sabahtan akşama kadar üçlü savunma, dörtlü savunma, o antrenör gitsin bu antrenör gelsin diyor ve hakemlerden bahsediyorlar. Derinliği ve kapsayıcılığı oldukça fazla olan bir futbol endüstrisi, bu basit dört başlık altında konuşuluyor. Dolayısıyla her futbol karşılaşmasından sonra hakemler hedef tahtasına konuluyor. Bir hakemin hata yapması kadar doğal bir şey yok. Hakem hata yapabilir ama oyuncu oyuna devam eder, bu hakemin daha dikkatli davranmasına katkı sunar” diye konuştu.

Futbolun sadece hakemler üzerinden konuşulmasının şiddeti kaçınılmaz kıldığına dikkat çeken Coşkun, Cumhurbaşkanı Danışmanı Oktay Saral’ın sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımı da eleştirdi. Coşkun, “Hakemler sahada yanlış kararlar verebilir ama sadece hakemler üzerinden inşa edilen futbol futbol değil, futbolun içinin boşaltılması halidir. Futbol özerk bir alandır, siyasetin futbola karışmaması gerekir ve futbolun içine karışmış siyasi uzantıların hepsinin de futboldan uzaklaştırılması lazım. Cumhurbaşkanı sözcüsü bir şeyler söylemiş, şiddeti Koça yüklüyor. Siyasetçiler farkında değil ama yaptıkları bu açıklamalar ile şiddeti daha geniş bir alana yayıyorlar” ifadelerini kullandı.

Siyasetin kenara çekilip futbolu kendi öz dinamiklerine ve özerkliğine bırakması gerektiğini ifade eden Coşkun, “Böyle olursa da Mehmet Büyükekşi’nin de görevini bırakması gerekir. Yani futbolu, futbolun alanındaki kişiler, pazarlamacılar ve profesyonellerin yönetmesi lazım. Temel noktada Faruk Koca’nın bir özür dilemesi hatta örnek olması açısından belki istifa etmesi yerinde bir karar olabilir” dedi.


YORUMLAR

İlginizi çekebilecek diğer haberler