A24.com.tr » dünya » Yunanistan'da rahipler memurluktan çıkarılıyor

Yunanistan'da rahipler memurluktan çıkarılıyor

Yunanistan'da rahipler memurluktan çıkarılıyor

Yunanistan'da hükümet din adamlarının memurluktan çıkarılması için yeni bir çalışma başlatılacağını duyurdu.

 Yunanistan hükümeti din görevlilerinin memurluktan çıkarılması için çalışma başlatıyor.

 

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ve Yunan Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu İeronomios hükümetin planladığı anayasa değişikliği tartışmaları kapsamında bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından düzenledikleri basın toplantısında Çipras ve İeronomios, din adamlarının maaşları, kilisenin varlıkları, devlet ile din işlerinin düzenlenmesi konularında 15 maddelik bir mutabakat sağlandığını açıkladı.


Amaçlarının Yunan devletinin oluşumundaki katkıları düşünülerek kilisenin özerkliğini güçlendirmek olduğunu belirten Çipras, rahiplerin bundan sonra devlet memuru olmaktan çıkarılmasını planladıklarını belirterek, din görevlilerinin maaşları miktarındaki ödeneğin her yıl kiliseye bağlı bir fona aktarılacağını ifade etti.

Mutabakatla ilgili ‘ilerleme niyetinde olduğumuzun göstergesi’ ifadesini kullanan İeronomios ise amaçlarının kiliseyi daha işlevsel bir hale getirmek olduğunu söyledi.

Yunan basınında yapılan yorumlara göre anayasaya Yunan devletinin dini tarafsızlığına yönelik bir ifade eklenmesi de planlanıyor.

TÜRKİYE'DE DİYANETE EK BÜTÇE
Türkiye’de Diyanet İşleri Başkanlığı, bu yılın ilk altı ayının sonunda 7.7 milyarlık bütçesinin yetmeyeceğini bildirmesi üzerine 550 milyonluk ek ödenek alarak, yıl sonu gerçekleşme tahminini 8.3 milyar lira olarak güncellemişti.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş da, rapora yazdığı sunuşta bütçelerinin yüzde 95’inin personel harcamalarına gittiğini belirtmişti.

DİN ÖĞRETİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BÜTÇESİ ARTTIRILDI

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bünyesinde bulunan Din Öğretimi Genel Müdürlüğü'nün 2019 yılı için belirlenen bütçesi Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bütçesine yaklaştı. Din Öğretimi Genel Müdürlüğü için ayrılan ödenek 8 milyar 679 milyon Türk Lirası. 2017'deki bütçesi 3 milyar 946 milyon liralık bütçeyi aşıp 6 milyar 21 milyon lira harcama yapan Din Öğretimi Genel Müdürlüğü'ne 2018 yılı için 6 milyar 634 milyon ödenek ayrılmıştı.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın bütçe daraltılırken kendisine bağlı kurumlardan sadece Din Öğretim Genel Müdürlüğü'nün bütçesi arttırıldı.

Buna göre bütçesi 8 milyarı geçen Din Öğretimi Genel Müdürlüğü'nün bütçesi Dışişleri Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve 29 kurumu geride bırakan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bütçesine yaklaşmış oldu. Böylece Diyanet İşleri Başkanlığı ve Din Öğretim Genel Müdürlüğü'nün toplam bütçesi 20 milyar Türk Lirası'na dayandı.

YORUMLAR
  Hangi ünlü hangi takıma gönül vermiş?
Hangi ünlü hangi takıma gönül vermiş?