A24.com.tr » dünya » Yıllar sonra Fransa'dan işkence itirafı

Yıllar sonra Fransa'dan işkence itirafı

Yıllar sonra Fransa'dan işkence itirafı

Cezayir Bağımsızlık Savaşı esnasında Fransa'nın "işkenceye yol açan bir sistemi teşvik ettiğini" Fransız hükümeti kabul etti.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransız askerlerinin gözaltında öldürdüğü komünist matematikçi Maurice Audin'in eşini ziyaret ederken, kaybedilenlerle ilgili arşivlerin de açılacağını duyurdu.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un ofisinden yapılan açıklamada, Macron'un Cezayir'in bağımsızlığını savunan bir komünist olan ve 1957'de kaybedilen matematikçi Maurice Audin'in “Cezayir'in hala Fransa'nın parçası olduğu dönemde teşvik edilen sistemden kaynaklanan işkence altında öldüğünü” kabul edeceği duyuruldu.

KAYBEDİLENLERİN KAYDININ YER ALDIĞI ARŞİVLER AÇILACAK

Sputnik’in haberine göre Macron'un ayrıca “kaybedilen Cezayirli ve Fransız asker ve sivillerle ilgili arşivleri açacağını duyuracağı” açıklandı.

Macron bugün Audin'in karısı Josette Audin'in Paris'e bağlı Bagnolet'deki evini ziyaret etti. Audin gazetecilere yaptığı açıklamada "Bugünün geleceğini asla düşünmezdim" dedi.

Fransız tarihçi Sylvie Thenault da devletin Audin'in ölümünün “bir sistem” sonucu olduğunu kabulünün, işlenen suçun daha geniş şekilde tanındığı anlamına geldiğini işaret etti.

YORUMLAR
  Babamın Günahları dizisi oyuncu kadrosu ve karakter analizleri (Babamın Günahları'nda kim, kimdir?)
Babamın Günahları dizisi oyuncu kadrosu ve karakter analizleri (Babamın Günahları'nda kim, kimdir?)