04.04.2018 / 11:55

Ahmed KAYMAK

TÜRK SOLU VE HARLEM BASKETBOLU

Şimdi efendim “Ne alaka Sol ile Basket Bol ilişkisi” diye söylendiğinizi duyar gibiyim. Bence Türk solu tıpkı O efsane Basket takımı Harlem gibi. Önce bir Harlemi anlatalım, basket adına çılgınca ve göze hoş gelen tüm basket numaralarını kusursuzca yapan, NBA emeklisi veteran (yaşlı kurtlardan) kurulmuş efsane basketbol takımı.


Akıl almaz basket numaraları, birkaç santimetrede top sürme, topu pas verir gibi yapıp, karşı takımın başını döndürme, hatta topu öyle bir saklama ki formasına sokma, falan dizlerle, dirseklerle falan paslar da cabası. Oysa gerçekte hepsi yasak ve kuraldışı amatör bir basket takımından bile kurallarına göre oynarlarsa, zaten yaşlı olan bu takım en az bir düzine fark yer.

İşte bizim Türk solu da tam böyle söylemler sloganlar gırla ama iş icraata geldi mi tık yok.
Hatta zamanında Ecevit e Levent Kırca nın “Tik var, tık yok “ repliği epey revaçtaydı hala da öyle.
Yenilenmeyen, gelenekçi, bürokrasi taraftarı ve hantal yaşlı sol üst üste seçimler kaybeder de hala sorgulamaz nedenini.
“Hep aynı şeyleri yapıp farklı sonuçlar beklemek ancak ahmakların işidir.” Albert Einstein.
Halka tepeden bakıp birde sandıktan çıkan sonucu halka fatura etmek hiç yenilenmeyi düşünmemek. Evet bizim solumuz bu. Tıpkı harlem gibi efsane sözler konuşmalar adalet hak hukuk demokrasi gibi söylemler. Jan janlı yıldızlı yaldızlı sözler.

Peki ya icraat en az 15 seçimi kaybeden başkan hala yalı kazığı gibi yerinde durmakta bir Çiller kadar erkek olup çekip gitmezler.
“Barajı aşamazsam istifa erdim” diyen üç siyasetçi, Mesut Yılmaz, Tansu Çiller ve Deniz Baykal . Hepsi istifa edip geri döndü Çiller dışında.
Kaset tape falan olmasa Deniz Baykal da ölene kadar o koltuğa çivilenecekti. Sahi unutmadan birde bizim yaşlı 80 lik Büyükerşenimiz var. O çivilendi galiba kendisi memnun halk da.
Konser, festival, açılış, heykel falan işi götürüyor. Tıpkı müsamere kolu gibi hiç altyapı, trafik , planlama falan sorunu yok, belediyemiz çalışıyor.
Üstad Attila İlhan “hangi sol” isimli kitabında uzun uzadıya yazmış. Dinazor , Eski tüfek, değişime, gelişime kapalı, gençlerin önü tıkalı sağırlar diyaloğu bir sol.
Askerde sol, solsağ ,sol diye atılacak her adımın komutu verilirdi. Bunlar hep sol, sol diye diye sağ ayağın etrafında dönüyor ileriye bir adım gidemiyor.
Sol da siyaset yaparken yenilenmeye vizyona projeye hele, hele değişime ve gençliğe hiç gerek yok. Nasıl olsa halk aptal anlamaz ya, sığının Atatürk e sonra veryansın.
Neyse artık halk Harlem gibi cambazlıklar istemiyor. Proje istiyor, değişim istiyor. Tamam siz sütten çıkmış ak kaşıklar olabilirsiniz ama sloganlar karın doyurmuyor be usta, İşkembeden atmakla da vatan kurtulmuyor.

 
YORUMLAR

Yazarın Diğer Yazıları

>> Halkçı başkan halka karşı - 11.02.2019
>> Donmak ya da donmamak - 30.10.2018
>> Bürokrant - 17.09.2018
>> Aforizmalar - 18.07.2018
>> Ramazan Bereketi - 21.05.2018
A24 Yazarları
Recep Ali AKSOYLU Ahmed KAYMAK Abdullah AYAN Doç. Dr. B. Nazan WALPOTH
2019 için Rize’de 12 çiftçi kenevir ekim izni istedi
Tüm Yazarlar