A24.com.tr » yaşam » Türk Sanat Müziği'nin güçlü sesi Semra İnanç hayatını kaybetti, Semra İnanç kimdir?

Türk Sanat Müziği'nin güçlü sesi Semra İnanç hayatını kaybetti, Semra İnanç kimdir?

Türk Sanat Müziği'nin güçlü sesi Semra İnanç hayatını kaybetti, Semra İnanç kimdir?

Türk Sanat Müziği'nin önemli isimlerinden sanatçi Semra İnanç hayata gözlerini yumdu. Sanatçının acı haberini Onu Akay verdi. Peki, Semra İnanç kimdir, neden öldü? Semra İnanç hakkında merak edilenler

Yeşilçam'da hafızalara yer edinen pek çok şarkıyı seslendiren Türk Sanat Müziği sanatçısı Semra İnanç, vefat etti. Ölüm haberini veren Onur Akay, Türkan Şoray'ın 1990'da çekilen 'Soğuktu ve Yağmur Çiseliyordu' filminde söylediği şarkıları asıl seslendiren ismin İnanç olduğunu hatırlattı. Akay, Sezen Aksu'nun da en beğendiği seslerden birisinin İnanç olduğunu belirtti. Uzun sanatçıyı tanımayanlar tarafından merakla araştırılıyor. Peki, Semra İnanç kimdir? En sevilen şarkılarından biri "Açma Yaban Çiçeğim" olan sanatçı hakkında merak edilenleri derledik...

Türkan Şoray’ın filmlerinde şarkılarını seslendiren Semra İnanç hayata veda etti. Semra İnanç’ın hayatını kaybettiğini Onur Akay, sosyal medya paylaşımıyla duyurdu. Türk sanat müziği sanatçısı Semra İnanç, vefat etti. Ölüm haberini veren Onur Akay, Türkan Şoray'ın 1990'da çekilen 'Soğuktu ve Yağmur Çiseliyordu' filminde söylediği şarkıları asıl seslendiren ismin İnanç olduğunu hatırlattı. Akay, Sezen Aksu'nun da en beğendiği seslerden birisinin İnanç olduğunu belirtti. Semra İnanç'ın oğlu en büyük acısıydı. En sevilen şarkılarından biri Açma Yaban Çiçeğim'di. Peki, Semra İnanç kimdir? Detaylar haberimizde...

Türkan Şoray’ın filmlerinde şarkılarını seslendiren Semra İnanç, hayata veda etti. Semra İnanç’ın hayatını kaybettiğini Onur Akay, sosyal medya paylaşımıyla duyurdu.

SEMRA İNANÇ KİMDİR?

Müzik yolculuğu küçük yaşlarda Türk sanat müziğini seçmesi ile başlayan Semra İnanç, bu alanda büyük ustalarla beraber çalışmalara başlar. Sonraki yıllarda İzmir’de Aerobik Jimnastik Enstitüsü’nü kuran Semra İnanç’ın, iş ortağı ise çok iyi arkadaşı olan Sezen Aksu olmuştur. Büyük usta Cemâl Süreya’nın “Semra İnanç’ı dinlerken ” başlıklı makalesi ile müzik piyasasında dikkat çekmiştir.

1981 yılında Harbiye Şehir Tiyatrosu’nda verdiği, Atatürk’ün 100. Doğum Yılı Konseri ile Kültür Bakanlığı ve Müzik Şan Vakfı’nın en iyi ses ödülünü alan Semra İnanç, 1982 yılında ise Ahmet Özhan ile birlikte Türk Müziği dalında yılın sanatçısı seçilir. O yıllarda Barış Manço ve Ahmet Özhan gibi isimlerle aynı sahneyi paylaşan İnanç, Necdet Varol, Abdi Coşkun, Cüneyt Kosal ve Sadun Aksüt gibi değerli hocalardan derler almıştır.

1987 yılında Davos Barış hareketi ile birlikte Yunanistan’a giden Semra İnanç, 1990 yılında Türk Evi’nde verdiği konserde, ABD Türk Federasyonu tarafından Yüksek Hizmet Ödülü ile ödüllendirilir. Yunan basınının 1987’de “Dostluğun elçisi ve dostluk meleği ” olarak tanıttığı İnanç, en son 2007 yılında 9 eserden oluşan yeni CD’sini piyasaya sunmuştur.

EN BÜYÜK ACISI OĞLUNU KAYBETMESİYDİ

İnanç’ın müzik kariyerine oğlunun denizde kaybolması ile ara verdiğini belirten Akay, şöyle dedi: “Hayatının en büyük acısını yaşayan İnanç, Ayşe Arman'la birlikte oğlunu Yunan adalarında ve Atina'da aramış, fakat bir sonuca ulaşamamıştı. 1990 yılında Türkan Şoray, “Soğuktu ve Yağmur Çiseliyordu” isimli filminde, bir Türk sanat müziği solisti olan Leyla karakterini oynamıştı ve şarkıları Semra İnanç söylemişti. 1988'de New York Türk Müziği Cemiyeti'ni kuran sanatçımıza, Allah'tan rahmet dilerim.”Kaynak: Usta sanatçı hayatını kaybetti. 

YORUMLAR
  Dünyanın en güzel kadınları listesindeki Türk kim?
Dünyanın en güzel kadınları listesindeki Türk kim?