A24.com.tr » ekonomi » Taşeron haberleri sonrası Kimlere kadro verilecek? - 4-A 4-B 4-C nedir?

Taşeron haberleri sonrası Kimlere kadro verilecek? - 4-A 4-B 4-C nedir?

Taşeron haberleri sonrası Kimlere kadro verilecek? - 4-A 4-B 4-C nedir?

2018 yılında çözüme kavuşması kesinleşen yeni taşeron düzenlemesinin ayrıntıları merak ediliyor. Yeni düzenleme hangi statüde çalışanları kapsıyor? 4-A 4-B 4-C nedir?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1 milyona yakın çalışanın yıllardır beklediği müjdeli haberi verdi ve taşeron statüsünde çalışanların, çalıştıkları kurumda kadroya alınacağını söyledi.

2014 yılında yapılan araştırmalara göre Kamuda 661 bin, özel sektörde ise 572 bin taşeron işçi bulunuyor. 1 milyonu aşan taşeron işçi her seçim zamanı gündeme gelip sonrasında ise hayallere sürükleniyordu. Uzun yıllardır kadroya alınma hayali kuran taşeron işçilerin sesi son dönemde fazla çıkmaya başlamıştı.Son olarak başkanlık sistemi döneminde gündeme gelen taşeron işçinin kadroya geçme hayali sonunda gerçek oluyor.

AKP döneminde kamuda neredeyse yüzde yüz değişimler yaşanırken memurun güvencesi artarken kamuda haksız yerleşen terör örgütü mensuplarınında temizlenmesiyle yüzbinlerce kişiye memurluk yolu açılmıştı. AKP hükümetinin son çalışması ise taşeron işçiye kadro oldu.

Erdoğan, “Yaklaşık 900 bin çalışanımızı ilgilendiren taşeron işçilerimizi ile ilgili düzenlemeye değinmek istiyorum.850 bin işçimiz çalıştıkları yerlerde istihdam edilecek. Mevsimlik işçilerimizin çalışma süreleri ise 9 ay 29 güne kadar çıkacak. Yine kamuda 4C statüsünde çalışan kardeşlerimiz de 4B kadrosuna alınıyor. Böylece kamuoyumuzda uzun zamandır tartışılan bu meseleyi çözmüş oluyoruz.

Eski isimleri ile SSK çalışanları şimdiki adı ile 4A, Bağkur olanlar 4B, Emekli Sandığı' na bağlı olanlar da 4C olarak anılmaktadır. 4A Eski sistemde SSK’ya prim ödeyenler, yani herhangi bir iş yerinde sözleşmeli işçi olarak çalışanlardır. 4/a kavramı 5510 sayılı yeni yasa ile sgk kapsamında yani yeni yapıda SGK kapsamında olanlara 4 A’lı denmektedir. 4B Eski sistemde Bağkur’a prim ödeyenler, hizmet akdine bağlı olmaksızın kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar;

4(b) BAĞ-KUR sigortalısı sayılmaktadır Kendi adına bağımsız olarak çalışan esnaf, sanatkar, tüccar, serbest meslek erbabı kişiler bundan sonra kendilerine “Bağ-Kur’luyum” demek yerine, “4B’liyim” diyecekler.

4C Eski sistemde Emekli Sandığı’na bağlı, devlet memurlarıdır. Bir yıldan az süreli veya mevsimlik hizmet olduğuna Devlet Personel Dairesinin ve Maliye Bakanlığının görüşlerine dayanılarak Bakanlar Kurulunca karar verilen görevlerde ve belirtilen ücret ve adet sınırları içinde sözleşme ile çalıştırılan ve işçi sayılmayan kimselerdi

4D Daimi devlet işçileri oluyor. Tüm sendikal haklardan yararlanabiliyorlar.

 

,

Sırtına dokunan adama kafa atmak?!?

YORUMLAR
  İnternet alışverişi sonucu hüsrana uğrayanlar!
İnternet alışverişi sonucu hüsrana uğrayanlar!

İlginizi çekebilecek diğer haberler