A24.com.tr » dünya » Suudi Arabistan'da kadınlara yönelik bir reform daha

Suudi Arabistan'da kadınlara yönelik bir reform daha

Suudi Arabistan'da kadınlara yönelik bir reform daha

Suudi Arabistan yönetimi kadın haklarına yönelik reform hareketlerine devam ediyor. Yeni düzenlemeye göre kadınların, ilk defa başsavcılıkta iş imkânı bulabileceği bildirildi.

"Ilımlı İslam'a geçeceğiz" kararının ardından Suudi Arabistan'da reform hareketleri devam ediyor. Suudi yönetimi kadınalrın başsavcılıkta iş imkanı bulabilmelerin önünü açan düzenlemeyi hayata geçirdi.

Suudi Arabistan Kültür ve Enformasyon Bakanlığı Uluslararası İletişim Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, başsavcılıkta boşalan kadroların doldurulmasında üniversite mezunu kadınların da görev alabileceği belirtildi.

Vatandaşlık ve diploma şartı

Başsavcılığın ülke tarihinde ilk defa kadın çalışanlara kapılarını açtığına işaret edilen açıklamada, adaylarda Suudi Arabistan vatandaşı olmak ve üniversitelerin "İslam hukuku" bölümünü iyi dereceyle bitirmiş olmak gibi şartlar arandığı ifade edildi.

İnternetten başvuru

Açıklamada, söz konusu kurumda çalışmak isteyen Suudi Arabistanlı kadınların başsavcılığın internet sitesinden form doldurması talep edildi.

Suudi Arabistan yönetimi, bir süredir ülkenin imajını değiştirmek ve kadınlar arasındaki işsizlik oranını düşürmek amacıyla çeşitli yöntemlere başvuruyor. Bu çerçevede atılan adımlar neticesinde, ülkedeki istatistik kurumunun verilerine göre, 2016 sonunda yüzde 34,5 olan kadınlar arasındaki işsizlik, 2017'nin üçüncü çeyreği itibarıyla yüzde 32,7'ye geriledi. 

YORUMLAR
  Altın Kelebek Ödülleri'ni kim kazandı? (İşte 44. Altın Kelebek Ödüllerini alan isimler)
Altın Kelebek Ödülleri'ni kim kazandı? (İşte 44. Altın Kelebek Ödüllerini alan isimler)