A24.com.tr » dünya » Rusya'dan ABD ve Suudi Arabistan'ı kızdıracak açıklama

Rusya'dan ABD ve Suudi Arabistan'ı kızdıracak açıklama

Rusya'dan ABD ve Suudi Arabistan'ı kızdıracak açıklama

Suriye'deki İran varlığını değerlendiren Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İran'ın Suriye'deki varlığının meşru olduğunu savunarak kimseye İran konusunda söz vermediklerini söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD ile gerçekleşen görüşmelerde İran'ın Suriye'den çekilme talebinin gelip gelmediğine ilişkin bir soruya, "Kimseye İran konusunda söz vermedik. İran'ın Suriye'deki varlığı meşrudur." şeklinde yanıt verdi.

İran destekli güçlerin Suriye'den geri çekilmesi konusunda uzlaşıya varıp varmadıkları yönündeki bir soruyu yanıtlayan Lavrov, "(ABD ile görüşmelerimizde) İran'dan ya da İran destekli güçlerden bahsetmedik" dedi.

İRAN DESTEKLİ SURİYE ORDUSU

"İran destekli güçlerden bahsedecek olursak, bazıları Suriye ordusunu da İran destekli bir güç olarak tanımlamak isteyebilir" diye devam eden Lavrov, "O halde Suriye ordusu ne yapsın, teslim mi olsun? Bana göre bu sadece hüsnükuruntu" ifadelerini kullandı.

Lavrov ayrıca, Şam'ın davetiyle Suriye'de bulunan Rusya ve İran'ın bu ülkedeki varlığının meşru olduğunu da vurguladı.

Öte yandan Lavrov başka bir soru üzerine de Rusya, ABD ve Ürdün arasında varılan anlaşmanın, Suriyeli olmayan güçlerin Suriye'nin güneybatısındaki gerilimi azaltma bölgesinden çıkarılmasıyla ilgili olduğunu söyledi.

Reuters haber ajansı, bir ABD Dışişleri yetkilisinin, 'Rusya'nın, İran destekli güçlerin İsrail işgalindeki Golan Tepeleri'nden belirli bir mesafeye kadar geri çekilmesi konusunda Suriye hükümeti ile çalışmaya ikna olduğunu' söylediğini yazmıştı.

Reuters, bu anlaşmaya Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve ABD Başkanı Donald Trump'ın, Vietnam'ın Da Nang kentinde düzenlenen Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) toplantısı kapsamında yaptıkları görüşmede vardıklarını iddia etmişti. 

YORUMLAR
  Vitamin eksikliğinin belirtileri nelerdir?
Vitamin eksikliğinin belirtileri nelerdir?

İlginizi çekebilecek diğer haberler