A24.com.tr » dünya » Rusya, ABD'nin yarattığı Kudüs gerginliğinden endişeli

Rusya, ABD'nin yarattığı Kudüs gerginliğinden endişeli

Rusya, ABD'nin yarattığı Kudüs gerginliğinden endişeli

ABD yönetiminin Kudüs kararına ilişkin değerlendirme açıklaması yapan Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin bu hamleyle bölgedeki gerginliği yükselteceğini belirtti.

ABD'nin Kudüs kararı üzerinden başlayan tartışmanın alevleri her geçen saat yükselirken, tartışmaya Rusya'da dahil oldu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yaşanan Kudüs kriziyle ilgili önemli bir son dakika açıklaması geldi. Bakanlık, ABD'nin yeni tutumunun İsrail-Filistin arasındaki tansiyonu daha da yükselteceğini savundu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyacağını açıklamasının bölgede tehlikeli sonuçları olabileceğini açıkladı. Yapılan açıklamada, “Karar uluslararası toplumun ayrışmasına neden oluyor. Trump’ın Kudüs kararı Ortadoğu’daki durumu daha da karmaşık hale getirir” ifadesi kullanıldı.

“ABD’nin Kudüs ile ilgili olan yeni tutumu İsrail-Filistin çatışmasını daha da tehlikeli bir noktaya getirebilir” ifadelerinin kullanıldığı açıklamada, taraflara itidal çağrısı yapıldı. Rusya, “tehlikeli ve sonuçları kontrol edilemeyecek hareketlerden sakınılması” çağrısında da bulundu.

Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Gennady Gatlov, Rusya’nın ABD’ye yönelteceği Kudüs ile ilgili eleştirilerini BMGK toplantısında dile getireceğini duyurdu.
 

,

60 Saniyede Gündem (15.10.2018)

YORUMLAR
  Sanatçılardan Adalet Mitingi'ne büyük destek!
Sanatçılardan Adalet Mitingi'ne büyük destek!

İlginizi çekebilecek diğer haberler