A24.com.tr » ekonomi » PTT 2017 personel alımı başvurusu ne zaman başlıyor başvuru şartları neler?

PTT 2017 personel alımı başvurusu ne zaman başlıyor başvuru şartları neler?

PTT 2017 personel alımı başvurusu ne zaman başlıyor başvuru şartları neler?

PTT, bu yılın ikinci yarısında 2 bin 500 kişiyi şubelerinde görevlendirmek üzere işe alacak. Peki personel alımı ne zaman yapılacak? Başvuru tarihi ve şartları belli oldu mu? İşte detaylar...

Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü (PTT), Maliye Bakanlığının da izniyle personel alımı hazırlıklarına başvurdu.

2017 yılının geride kalan döneminde 2 bin 500 personeli istihdam eden Posta ve Telgraf Teşkilatı (PTT), yılın diğer yarısında 2 bin 500 kişiyi daha istihdam etmeye hazırlanıyor. Daha önce PTT A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kenan Bozgeyik tarafından duyurulan 2 bin 500 personel alımı konusunda bir açıklama da PTT Genel Müdür Yardımcısı ve Denetleme Kurulu Başkanı Gürbüz Akbulut'tan geldi. Akbulut, yılın ikinci yarısında yapılacak PTT personel alımı ile istihdam edileceklerin dağıtıcı ve gişe personeli olarak hizmet vereceğini açıkladı.

PTT'NİN MARKA DEĞERİ ARTTIRILACAK

1840 yılından bu yana faaliyet gösteren PTT Genel Müdürlüğü'nün kadim bir çınar olduğunu belirten Akbulut, PTT'yi bir düny markası haline getirmek için yoğun çaba sarf ettiklerini vurguladı. Türkiye'nin 2023 hedefleri doğrultusunda stratejik hedeflerini yenilediklerini ifade eden Akbulut, "Sayın Cumhurbaşkanımızın, şubat ayı başlarında 2017 yılını istihdam seferberliği yılı olarak addetmesinden sonra biz de çalışmalarımızı hızlandırdık. PTT Genel Müdürlüğü olarak yılın ilk yarısında 2 bin 500, diğer ikinci yarısında da 2 bin 500 olmak üzere toplamda 5 bin personeli istihdam edeceğiz." dedi.

PTT personel alımı kapsamında istihdam edileceklerin, 72 bölümden mezun olanlar arasından KPSS puanına göre belirlendiğini anlatarak, bu kişilerin dağıtıcı ve gişe personeli olarak hizmet vereceğini dile getirdi. Bu personellerin 4 bin 500 şubenin tamamında görevlendirileceğini söyleyen Akbulut, istihdam açığı bulunan tüm şubelere personel göndereceklerini ifade etti. Akbulut, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın istihdam seferberliği çağrısı üzerine başlattıkları çalışma kapsamında yıl içinde istihdam edecekleri 5 bin kişiden 2 bin 500'ünün sınava tabi tutulduğunu belirtti.

5 BİN PERSONEL ALINACAK

Ülke genelinde istihdamı sağlanacak 2 bin 500 kişinin mülakatlarının 11 Mayıs itibariyle tamamlandığını bildiren Akbulut, "2 bin 500 kişi, Ramazan Bayramı'nın ardından istihdam açığı bulunan illerimizdeki şubelerde işbaşı yapacak. Bu kişileri bayramdan sonra ilan edip, göreve başlatacağız. Yılın ikinci yarısında da diğer ilanımıza çıkacağız. Yıl sonuna kadar da toplamda 5 bin kişiyi istihdam etmiş olacağız." diye konuştu.

Gelecek yıllarda da aynı şekilde personel istihdamına yönelik çalışmaların devam edeceğini vurgulayan Akbulut, "Bizim 2023 yılındaki hedefimiz, 15 bin şube ve 100 bin çalışan. Bu hedefi gerçekleştirmemiz için bütün altyapı çalışmalarını tamamlıyoruz. TÜBİTAK ile 'entegre yönetim sistemi' adı altında çalışma tamamladık. İnşallah önümüzdeki ay bunu yürürlüğe sokacağız. Merkez ve taşra teşkilatımızda bu çalışmanın neticelerini görmeye başlayacağız." dedi.

PTT ÇALIŞANLARININ MAAŞI NE KADAR?

Her ayın 15'inde maaş ödemelerini alan PTT personellerinin maaşları 3 bin TL civarındadır. İstanbul'da gişe ve büro personeli olarak görev yapan personeller 2 bin 900 TL ile 3 bin TL arasında maaş almaktadır. Ancak aylar geçtikçe vergi dilimi artışından dolayı maaşlar yılın son aylarında 2 bin 500 TL seviyelerine kadar düşmektedir. Öte yandan dağıtıcı personeller ise 2 bin 700 TL ile 2 bin 800 TL civarında ücret almaktadır. Bu personellerin maaşları vergi dilimine girilmesinin ardından yılın son aylarında 2 bin 400 TL seviyelerine kadar gerilemektedir.

PTT'DE ÇALIŞMA SAATLERİ

PTT şubelerinde büro görevlilerinin mesai saatleri zaman zaman çalıştığı yerlere göre değişebilmektedir. Sabahları 08.00 - 08.30 arasında mesai başlamakta olan gişe ve büro görevlileri bazı şubelerde 16.30'a kadar bazı şubelerde ise 17.30 - 18.00 - 18.30'a kadar çalışmaktadır. 

YORUMLAR
  Game of Thrones karakterleri Baba filminin dünyasına gitse nasıl görünürdü?
Game of Thrones karakterleri Baba filminin dünyasına gitse nasıl görünürdü?