A24.com.tr » dünya » Pompeo'dan Kaşıkçı hakkında açıklaman geldi

Pompeo'dan Kaşıkçı hakkında açıklaman geldi

Pompeo'dan Kaşıkçı hakkında açıklaman geldi

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ülkesinin, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetini soruşturmaya devam ettiğini ve edeceğini söyledi.

 Avrupa turunun ilk durağı Macaristan'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Pompeo, ülkesinin Kaşıkçı cinayetiyle ilgili adım atmaya devam edeceğini, soruşturmanın sürdüğünü belirtti. Amerika Birleşik Devletleri'nin Kaşıkçı cinayetinden sorumlu herkesten hesap sorucağını vurguladı.

Amerikan Kongresi, Beyaz Saray'dan, Kaşıkçı cinayetinden kimin sorumlu olduğuna ve Amerikan yönetiminin cinayetle ilgili yaptırım uygulayıp uygulamayacağına ilişkin bir rapor talep etmişti. Raporun Kongre'ye gönderilmesi için tanınan 120 günlük süre cuma günü doldu. Demokrat Senatör Tim Kaine, talep edilen raporun Kongre'ye gönderilmediğini açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan cuma günü yapılan açıklamada Pompeo'nun Kongre üyelerine cinayet soruşturmasıyla ilgili brifing verdiği belirtildi. Ancak içeriği hakkında bilgi paylaşılmadı.

HUAWEİ TEPKİSİ

Mike Pompeo, ziyareti kapsamında ayrıca, son aylarda Çin-Avrupa Birliği-Kanada üçgeninde gerilimin artmasına neden olan Çinli teknoloji ve telekomünikasyon devi Huawei meselesini gündeme getirdi.

Pompeo, Macaristan'ın bağımsız bir ülke olduğunu ve kendi kararlarını kendisinin vereceğini belirtirken, Huawei'nin bu ülke şebekelerindeki varlığının, Macaristan'ın çıkarına kullanılmayacak şekilde vatandaşlarının mahremiyetinin ortadan kalkması gibi riskler içerdiğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı, ayrıca, Huawei'nin varlığının ABD'nin Macaristan'da iş yapmasını zorlaştırdığını, bu konudaki endişelerini Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto ile paylaştığını kaydetti.

YORUMLAR
  Yıllardır temizlediği evden bıktı, kendi kendini temizleyen ev yaptı
Yıllardır temizlediği evden bıktı, kendi kendini temizleyen ev yaptı