A24.com.tr » yaşam » Küfür etmek dedikodu yapmak orucu bozar mı bozmaz mı

Küfür etmek dedikodu yapmak orucu bozar mı bozmaz mı

Küfür etmek dedikodu yapmak orucu bozar mı bozmaz mı

Ramazan ayının başlamasının ardından oruç tutan vatandaşlar orucun hangi durumlarad bozulduğunu araştırıyor. Küfür etmek ve dedikodu yapmak (gıybet) orucu bozan durumlar arasında mı?

Ramazan ayında oruç tutan vatandaşlar internet üzerinden orucu bozan durumları araştırıyor. Oruç küfür edildiğinde bozluyor mu? Normal hayatında küfür eden vatandaşlar oruç ibadetini hakkıyla yerine getirebilmek için kötü söz ve ifadelerden uzak durmalı. İşte Diyanet'in konuyla ilgili açıklaması.

İslam inancına göre küfür ve benzeri hakaret içeren kötü sözler, kötü ahlakın göstergesidir. Bu nedenle oruçlu olana veya olmayana diye ayırmadan herkese haram kılınmıştır. Küfür ve kötü sözün oruca etkisiyle ilgili farklı yaklaşımlar mevcuttur ancak Ebu Hüreyre’den nakledildiğine göre, Resulullah bu konuyla ilgili şöyle buyurmuştur: "Yalanı ve yalana göre hareket etmeyi terk etmeyenin yemeyi içmeyi bırakmasına Allah’ın ihtiyacı yoktur." Buyurmaktadır. Oruçlunun yalandan, yalancı şahitlikten, iftiradan, dedikodudan, kötü söz ve davranışlardan uzak durması, orucun en önemli adabındandır. Dedikodu, gıybet gibi fiiler, aslında hiçbir zaman Müslüman’a yakışmaz. Müslüman, dürüsttür, dosdoğrudur. O, gönül kırmaz, küs durmaz. Yüce Allah gıybet etmeyi, insanın ölü kardeşinin etini yemesine benzetir. Gıybet, genel olarak günah olsa da oruçluyken gıybet etmek daha kötüdür. Zira gıybet, orucun bereket ve sevabını siler. Pek çok alim gıybetin orucu bozmayacağını kabul etse de İbn Hazm gibi bazı alimler oruçlunun gıybet etmesi halinde orucunun bozulacağını bile söylemiştir.

Kaynak: Diyanet 

YORUMLAR
  Yüzüklerin Efendisi oyuncularının 15 yıllık şaşırtıcı değişimi...
Yüzüklerin Efendisi oyuncularının 15 yıllık şaşırtıcı değişimi...