A24.com.tr » dünya » Kudüs için ABD'ye bir uyarı da Çin'den

Kudüs için ABD'ye bir uyarı da Çin'den

Kudüs için ABD'ye bir uyarı da Çin'den

ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma yönündeki hazırlıklara dünya devi Çin'den de tepki geldi. Çin, söz konusu hamlenin bölgedeki gerilimi tırmandıracağına dikkat çekti.

ABD'nin Kudüs planına dünyanın dört bir yanından tepkiler ve uyarı niteliğinde açıklamalar geliyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma planının, "bölgedeki mevcut gerginliği körükleyeceği" uyarısını yaptı.​

Hürriyet'in haberine göre, Bakanlık sözcüsü Gıng Şuang, düzenlediği günlük basın toplantısında, "Kudüs'ün statüsünün karmaşık ve hassas olduğunu" belirtti.

Washington yönetimine "barışın korunması için dikkatli davranması" çağrısını yapan Gıng, "İlgili tüm taraflar, Filistin sorununun çözümünde uzun vadede atılan temelleri sarsarak yeni bölünmelere yol açmaktan kaçınmalıdır." dedi.

Sözcü Gıng, "(ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma planı) Planın bölgedeki mevcut gerginliği körüklemesinden endişe duyuyoruz." diye konuştu.

Gıng ayrıca "Pekin yönetimi, sınırları 1967'de çizilmiş ve başkenti Doğu Kudüs olan tam bağımsız Filistin devletinin kurulmasını destekliyor." ifadelerini kullandı.

Beyaz Saray, ABD Başkanı Donald Trump'ın, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyıp, ABD Büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınacağı talimatını verdiğini açıklayacağını duyurmuştu. 

,

Şantiye işçilerine dalan ayı!

YORUMLAR
  Adriana Lima ile Metin Hara ilişkisinde büyük sürpriz!
Adriana Lima ile Metin Hara ilişkisinde büyük sürpriz!

İlginizi çekebilecek diğer haberler