A24.com.tr » eğitim » Kırklareli, Edirne'de yarın okullar tatil mi? 13 Ocak valilik açıklama

Kırklareli, Edirne'de yarın okullar tatil mi? 13 Ocak valilik açıklama

Kırklareli, Edirne'de yarın okullar tatil mi? 13 Ocak valilik açıklama

Sibirya'dan gelen soğuklar yurdun büyük bir kesimini etkisi altına alırken soğukları karşılayan iller olan Edirne, Kırklareli, Tekirdağ'da okulların tatil olup olmayacağı merak konusu oldu.

 Soğuk havaların en etkili olduğu illerden olan Edirne, Kırklareli, Tekirdağ'da yarın okulların tatil edilip edilmeyeceği merak edilirken kar yağışı kentlerde etkisini sürdürmeye devam ediyor..

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamalara göre Cuma günü kar yağışının birçok ilde etkisini yitirecek olması nedeniyle eğitime ara verilen il sayısında düşüş yaşandı. Edirne ve Kırklareli illerinde kar yağışının devam etmesi nedeniyle okullar bir gün daha 12 Ocak Perşembe günü de tatil edildi. Çanakkale’de ise Biga, Lapseki ve Gelibolu’da etkili kar yağışı ve buzlanma nedeniyle eğitime 1 gün ara verildi.

Yurt genelinde etkisini düşürmesi beklenen kar yağışının Cuma günü Tokat, Sivas, Erzincan, Gümüşhane, Bayburt, Tunceli, Malatya, Diyarbakır illerinde etkili olması beklenirken Edirne ve Kırklareli’nde aşırı soğukların devam edeceği tahmin ediliyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından açıklanacak verilere göre 13 Ocak 2017 Cuma günü olumsuz hava şartlarının etkili olacağı illerde Valilikler tarafından okulların tatil edileceği ifade ediliyor.

 

Pazar gününden itibaren kar yağışı ve soğuk havanın tekrar etkili olması bekleniyor. Yapılan açıklamalara göre daha sert bir havanın Marmara Bölgesi başta olmak üzere birçok ilde etkili olması bekleniyor.

VALİLİK AÇIKLAMALARI
12 Ocak Perşembe günü Edirne ve Kırklareli’de kar yağışının etkili olması nedeniyle eğitime tekrar ara verildi. Edirne’de kar yağışının devam etmesi durumunda 1963 yılındaki rekor kar kalınlığının aşılacağı ifade ediliyor. En yüksek kar kalınlığının 50 santim olarak ölçüldüğü ifade edilen ilde yağışların etkili olmaya devam etmesi durumunda yeni bir rekora ulaşılacağı belirtiliyor.

Her iki ilde de Valilikler tarafından yapılan açıklama ile kar tatilinin 12 Ocak Perşembe günü de devam etmesine karar verildi. Çanakkale’nin 3 ilçesinde de kar yağışı ve buzlanmanın etkili olması nedeniyle eğitime 1 gün ara verildi. Engelli ve hamile kamu çalışanlarının 1 gün süre ile idari izinli sayılacağı açıklandı.

Edirne ve Kırklareli’de olumsuz hava şartlarının 13 Ocak Cuma günü de etkili olacağı tahmin ediliyor. Bu iki il başta olmak üzere kar yağışı beklenen Tokat, Sivas, Erzincan, Gümüşhane, Bayburt, Tunceli, Malatya ve Diyarbakır gibi illerde olumsuz hava şartlarının öngörülmesi durumunda Valilikler tarafından okulların tatil edilmesi yönünde açıklama yapılması bekleniyor. Valiliklerden gelecek açıklamalar eş zamanlı olarak haberimizdeki yerini alacak.

HAVA DURUMU

YORUMLAR
  Ünlülerin gerçek isimlerini biliyor muydunuz?
Ünlülerin gerçek isimlerini biliyor muydunuz?