A24.com.tr » yaşam » İstanbul'da Nevruz ateşi Bakırköy'de yandı

İstanbul'da Nevruz ateşi Bakırköy'de yandı

İstanbul'da Nevruz ateşi Bakırköy'de yandı

HDP'lilerin ağırlıkta olduğu kalabalık kitle, İstanbul Bakırköy'deki pazar alanında Nevruz'u kutladı. Kutlamalarda geniş güvenlik önlemi alınırken alanda büyük coşku vardı.

“Mutlaka kazanacağız, tecridi kıracağız” sloganıyla Bakırköy Pazar alanında kutlanacak Newroz için saatler öncesinden alana giriş yapmak üzere bekleyen halk, bomba aramasından sonra alana zılgıtlar ve alkışlar eşliğinde giriş yaptı.

Bakırköy İncirli metrobüs ve metro güzergahını kullanan yurttaşlar, “Jin jiyan azadî”, “Bijî berxwadana zindanan” ve “Leyla Güven onurumuzdur” sloganlarını atarak, arama noktalarından geçti.

Üç noktada yapılan aramadan sonra alana, hiçbir pankart ve dövizin alınmasına polis izin vermedi.

Ayşenur Kolivar sahneye çıktı. Kolivar programını, “Hiçbir kış sonsuza dek sürmez. Barış içinde bir yaşam diliyoruz” sözleriyle bitirdi. Kolivar’da sonra sanatçı Doğan Çelik sahne aldı. Ardından tutuklu yakınları, Barış Anneleri ve HDP’li yöneticiler Newroz ateşini yaktı.

İstanbul Newroz Tertip Komitesi’nin ortak metni Kürtçe ve Türkçe okundu:

“Bugün burada toplanan yüz binler AKP – MHP faşizmine karşı kararlı. Tüm ezilen halkların direniş bayramı haline gelen Newroz kutlu olsun. Belediyelerimize kayyum atıyor, seçilmiş vekillerimizi tutukluyor, kadınlarımızı vahşice tutukluyor. Doğayı rant alanına çeviriyor. AKP – MHP faşizmi değerlerimize saldırıyor. Cenazelerimizi kaçırarak defnediyor. Hepimizin özgürlüğü için kendi hayatından vazgeçen arkadaşlarımızın cenazelerine yapılan zulmü hiçbir zaman unutmayacağız. Bütün bu saldırılara rağmen halklar burada. Halkların iradesini yenemiyorlar. Sık sık Kürtlere Irak’a gitmeleri söyleniyor, biz bu ülkenin kökleriyiz. Yalanlarla kandırmaya çalışıyorlar. Faşizmin bekası var. Kara kış dağılmaya başladı bahara çok yakınız. Açlık grevleri her gün büyüyor. Milyonlarca insan Newroz alanını doldurdu ve biz Leyla Güven’iz diyor. Öcalan üzerindeki tecrit bütün halklar üzerinde uygulanıyor. Hep birlikte tecridin duvarlarını yıkacağız. Newroz alanları AKP faşizmine karşı büyüyor. Ya özgürlük ya özgürlük.”

Newroz kutlamasına HDP İstanbul Milletvekilleri Saruhan Oluç, Hüda Kaya, Oya Ersoy, TİP İstanbul Milletvekili Erkan Baş, EMEP’ten Levent Tüzel, Sema Barbaros, Güven Gerçek, Metin İlgün, ESP Genel Başkanvekili Özlem Gümüştaş, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Devrimci Parti yöneticileri, DBP’den Ali Rıza Bilgici, HDK’den Sedat Şenoğlu, Barış Anneleri ve Değer Aileleri’nin de arasında olduğu çok sayıda siyasi parti ve kurum temsilcisi Newroz programına katıldı. 

YORUMLAR
  Oscar tarihinin unutulmaz kırmızı halı kıyafetleri
Oscar tarihinin unutulmaz kırmızı halı kıyafetleri