Çocuk istismarcılarına kimyasal hadım geliyor - Kimyasal hadım nedir nasıl olur?
A24.com.tr » dünya » Irak Başbakanı İbadi, Kuzey Irak yönetimini tehdit etti

Irak Başbakanı İbadi, Kuzey Irak yönetimini tehdit etti

Irak Başbakanı İbadi, Kuzey Irak yönetimini tehdit etti

Bağımsızlık referandumunun ardından Bölgesel Kürt Yönetimi ile sıcak çatışmaya giren Irak'ta, Başbakan İbadi, IKBY'nin elindeki sınır kapıları konusunda "Tahmin edemeyecekleri adımlar atacağız" dedi.

Bağdat yönetim ile Bölgesel Kürt Yönetimi arasında sınır kapısı gerilimi sürüyor. Irak Başbakanı İbadi, Kuzey Irak'ı vuran depremin yaraları sarılmadan siyasi kavgaya geri döndü. İbadi, IKBY'nin elindeki sınır kapıları konusunda "Tahmin edemeyecekleri adımlar atacağız" dedi.

Başbakan Haydar El İbadi, Bağdat'taki hükümet sarayında haftalık basın toplantısı düzenledi.

BÖLGESEL YÖNETİM'İ TEHDİT ETTİ

IKBY denetiminde bulunan sınır kapılarının kontrolünün merkezi yönetime geçmesi için sonuna kadar beklemeyeceklerini ifade eden İbadi, "IKBY merkezi yönetimle varılan anlaşmadan geri çekildi. Bu yüzden sınır kontrolleri konusunda tahmin edemeyecekleri adımlar atacağız." diye konuştu.

IKBY halihazırda Habur ve Fişhabur sınır kapılarının kontrolünü elinde tutuyor.

"MEMUR MAAŞLARINI ÖDEMEYE KARARLIYIZ"

Irak Başbakanı, IKBY'deki memurların maaşlarıyla ilgili de ödeme konusunda ciddi olduklarını aktararak, ülkedeki ekonomik durgunluğu hatırlattı. İbadi, kalkınmanın önündeki engelin petrol fiyatlarında yaşanan düşüş olduğuna dikkati çekti. Irak Başbakanı "Merkezi yönetim olarak IKBY'deki memurların maaşlarını ödemeye kararlıyız." ifadelerini kullandı.

YOLSUZLUKLA MÜCADELE MESAJI

Ülkedeki yolsuzluklarla ilgili ise İbadi, reform çabasını sürdüreceklerini vurgulayarak, "Hiçbir reform hareketi, yolsuzlukla mücadele edilmeden başarıya ulaşmaz." görüşünü dile getirdi. 

YORUMLAR
  Kısa bir sonbahar tatili yapmak isteyenler için en güzel 10 yer...
Kısa bir sonbahar tatili yapmak isteyenler için en güzel 10 yer...