A24.com.tr » yaşam » İğne vurulmak orucu bozar mı diyanet | Aşı orucu bozar mı | igne orucu bozar mı?

İğne vurulmak orucu bozar mı diyanet | Aşı orucu bozar mı | igne orucu bozar mı?

İğne vurulmak orucu bozar mı diyanet | Aşı orucu bozar mı | igne orucu bozar mı?

Oruçluyken iğne vurulmak, aşı yaptırmakla orucun bozulup bozulmadığı merak ediliyor. Peki iğne vurulmak orucu bozar mı? Aşı olmak orucu bozar mı? İşte Diyanet'in yanıtı...

İğne vurulmak orucu bozar mı? Aşı olmakla oruç bozulur mu? Diyanet'in aşı ve iğne ile ilgili açıklamasını haberimizde bulabilirsiniz...

Sağlık sorunları, cilt bakımı ve dövme nedeniyle iğne vurduracak kişiler, oruçlarının bozulup bozulmayacağını araştırıyor.

İĞNE VURULMAK ORUCU BOZAR MI?

Oruç; yemek, içmek, cinsel ilişki ve bunların kapsamına giren şeylerle bozulur. Bu sebeple, besin değeri taşımayan aşılar orucu bozmaz.
Tedavisi devam eden hastalar, sağlıklarına kavuşup tedavileri sona erinceye kadar oruçlarını erteleyebilirler. Bununla birlikte, Ramazan ayında herkesle birlikte oruca devam etmeyi arzu ediyorlar ve oruç tutmalarına da başka bir engel bulunmuyorsa iğnelerini iftardan sonra yaptırmaları yerinde olur. Bu imkâna sahip olmayanlar, tedavi ve aşı amaçlı iğne yaptırabilirler. Ancak, oruçlu iken gıda ve vitamin iğneleri yaptıranların, ağızdan aşı alanların damardan serum ve kan verilenlerin orucu bozulur. Daha sonra bu oruç kaza edilir.

ORUCU BOZAN DURUMLAR NELERDİR?

Orucun temel unsuru, yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durmak, nefsi bunlardan mahrum bırakmak olduğu için, oruçlu iken bunlar ve bu anlama gelecek davranışlar orucu bozar. Yemek ve içmek, yenilip içilmesi mûtat olan her şeyi kapsamı içine alır. Sigara, nargile gibi keyif veren tütün kökenli dumanlı maddeler ile uyuşturucular ve tiryakilik gereği alınan tüm maddeler oruç yasakları kapsamına girer (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 386-387). Her ne sebeple olursa olsun, ağızdan alınan ilaçlar da aynı hükme tabidir. 

YORUMLAR
  IŞİD'den kurtulunca çarşaflarını yaktılar
IŞİD'den kurtulunca çarşaflarını yaktılar