A24.com.tr » dünya » İdam cezalarının yarısından fazlası Asya kıtasından

İdam cezalarının yarısından fazlası Asya kıtasından

İdam cezalarının yarısından fazlası Asya kıtasından

Birleşmiş Milletler verilerine göre; dünyada gerçekleşen idamların yüzde 87'sinin İran, Çin, Suudi Arabistan ve Irak'ta gerçekleştiği ortaya çıktı.

Dünyanın birçok ülkesinde insanlık dışı bir ceza olarak kabul edilen idam, pek çok ülkede hala uygulanıyor.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guterres 'İdama Karşı Uluslararası Gün' olarak belirlenen 10 Ekim'de yaptığı açıklamada, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komiserliği'nin (OHCHR) verilerine göre dünyadaki kayıtlı idamların yüzde 87'sinin İran, Irak, Çin ve Suudi Arabistan tarafından gerçekleştirildiğini belirtti.

'21. YÜZYILDA YERİ YOK'

'İdam cezasının 21. yüzyılda yeri olmadığını' söyleyen Guterres, "Hala bu barbarca eylemi sürdüren ülkelere çağrı yapmak istiyorum: Lütfen idamı durdurun" dedi.

BM üyesi olan ancak hala idam cezası uygulayan ülkelere, idamı durduran ya da askıya alan 170 ülkeye katılmaları çağrısında bulunan Guterres, adaletin yanlış uygulanmasının 'ödenmesi imkansız yüsek bir bedeli' olduğunu vurguladı.

İDAM CEZALARI 1 YIL ÖNCESİNE GÖRE YÜZDE 37 AZALDI

İdam cezalarının suçun işlenmesine engel olmadığına da işaret eden Guterres, "2016'da bir yıl öncesine göre idam cezaları yüzde 37 oranında azaldı" dedi. 

YORUMLAR
  Unutulmaz dizi ve filmlerin çekildiği mekanlarda fotoğraf çeken adamın çalışması
Unutulmaz dizi ve filmlerin çekildiği mekanlarda fotoğraf çeken adamın çalışması