A24.com.tr » politika » Hükümet'ten AYM'nin 'ihlal var' kararına çok sert tepki

Hükümet'ten AYM'nin 'ihlal var' kararına çok sert tepki

Hükümet'ten AYM'nin 'ihlal var' kararına çok sert tepki

FETÖ davasından yargılanan Mehmet Altan ve Şahin Alpay'ın dava süreci için 'ihlal var' gerekçesiyle tahliye kararı veren Anayasa Mahkemesi'ne Bekir Bozdağ çok sert tepki gösterdi.

Mehmet Altan ve Şahin Alpay hakkında tahliye kararı veren AYM, hükümetin çok sert tepkisini çekti. Eski Adalet Bakanı yeni Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, twitterdan yaptığı açıklamalarla, "Anayasa ve yasaların çizdiği sınırı aşmıştır." dedi.

Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Anayasa Mahkemesinin gazeteciler Mehmet Altan ve Şahin Alpay kararına sert çıktı. Bozdağ, "Anayasa Mahkemesi temyiz mahkemesi değildir. Anayasa ve yasaların çizdiği sınırı aşmıştır." açıklamasında bulundu.

Bozdağ'ın açıklamaları şöyle:

"ANAYASA MAHKEMESİ TEMYİZ MAHKEMESİ GİBİ HAREKET EDEMEZ"

"Anayasa ve yasada belirtilen konularla sınırlı bireysel başvuruları incelemek ve karara bağlamak, Anayasa Mahkemesi'nin yetkisi ve görevi dahilindedir.

Bireysel başvuru, Anayasa Mahkemesini güçlendirdiği gibi kişisel hak ve özgürlükler bakımından da önemli bir yargısal güvencedir.

Bireysel başvuruları karara bağlarken Anayasa Mahkemesi, anayasa ve yasaların kurallarıyla bağlıdır; anayasa ve yasaların belirlediği sınırları aşamaz; ilk derece veya istinaf ya da temyiz mahkemesi gibi hareket edemez; hiç bir kurala bağlı değilmiş gibi karar veremez.

"ANAYASA VE YASALARIN ÇİZDİĞİ SINIRI AŞMIŞTIR"

Alpay ve Altan kararıyla (yayınlanan mahkeme açıklamasına göre) Anayasa Mahkemesi;anayasa ve yasaların çizdiği sınırı aşmış, kendini ilk derece mahkemesi yerine koyarak vaka ve delil değerlendirmesi yapmış;suçun oluşumunu ve delil durumunu değerlendirmiştir.

Bireysel başvuruları inceleyip karara bağlarken Anayasa Mahkemesi,ilk derece mahkemesi veya istinaf mahkemesi ya da temyiz mahkemesi veyahut da süper temyiz mahkemesi gibi davranamaz ve bu mahkemeler gibi karar veremez.

"CAN DÜNDAR KARARININ YANLIŞ TEKRARINDAN İBARETTİR"

Anayasa Mahkemesi'nin Alpay ve Altan kararları, Can Dündar kararının kötü ve yanlış bir tekrarından ibarettir.Anayasa Mahkemesi, algıları değil anayasa ve yasaları gözetmek ve gereğini yapmakla yükümlüdür." 

,
YORUMLAR
  Sadece dahi insanlar bu testi 30 saniyede çözebiliyor (Zeka testi)
Sadece dahi insanlar bu testi 30 saniyede çözebiliyor (Zeka testi)