A24.com.tr » dünya » Hindistan'dan Ay'a ikinci araç

Hindistan'dan Ay'a ikinci araç

Hindistan'dan Ay'a ikinci araç

Hindistan, geçtiğimiz Çarşamba Günü yapıtığı açıklamayla Ay’a ikinci seferini yapacağını duyurdu. Yapılan açıklamda, Temmuz ortası gibi seferin yapılacağı söylendi.

Ay’a kontrollü bir iniş başararak uzay teknolojisinde lider konumunu pekiştirmek isteyen Hindistan, eğer görev başarılı olursa ABD, Rusya ve Çin’den sonra Ay’a yumuşak iniş yapan dördüncü ülke olacak. En son Çin, geçtiğimiz Ocak ayında Ay yüzeyine bir taşıt indirmişti.

Sanskritçe ‘ay aracı’ anlamına gelen Chandrayaan-2 ismini taşıyacak görevde yörüngede dönecek bir araç, bir iniş aracı ve Hindistan Uzay Araştırma Organizasyonu (Indian Space Research Organization – ISRO) tarafından inşa edilmiş bir ay aracı yer alacak. Araçlar 15 Temmuz’da ISRO’nun Geosynchronous Uydu Fırlatma Aracı Mark III’den fırlatılacak ve neredeyse 144 milyon Dolar’a mal olacak. ISRO’nun iniş aracı 50 günlük bir yolculuk sonrasında, 6 Eylül civarı ay yüzeyine yumuşak, kontrollü bir iniş yapmayı deneyecek.

Chandrayaan-2, Çin’in başarıyla inen Chang’e-4’ü ve İsrail’in ay yüzeyine çarpıp parçalanan Beresheet uzay aracından sonra, 2019’da Ay’a inmeye niyetlenen üçüncü görev.

YORUMLAR
  Sanatçılardan Adalet Mitingi'ne büyük destek!
Sanatçılardan Adalet Mitingi'ne büyük destek!