A24.com.tr » politika » HDP'li Serpil Kemalbay'a Afrin gözaltısı - Serpil Kemalbay Kimdir?

HDP'li Serpil Kemalbay'a Afrin gözaltısı - Serpil Kemalbay Kimdir?

HDP'li Serpil Kemalbay'a Afrin gözaltısı - Serpil Kemalbay Kimdir?

Eski HDP eş genel başkanı ve parti meclisi üyesi Serpil Kemalbay, Afrin harekatına ilişkin açıklamaları nedeniyle Ankara'da gözaltına alındı.

HDP'li Serpil Kemalbay, Afrin harekatına ilişkin açıklamaları nedeniyle Ankara'da gözaltına alındı. 

Başkentte, Zeytin Dalı Harekâtı'nı protesto bahanesiyle 'halkı sokağa dökme ve çatışma çıkarmaya çalıştıkları' iddiasıyla haklarında gözaltı kararı verilenler arasında bulunan HDP Parti Meclis üyesi Serpil Kemalbay, Çankaya'da adliyeye gittiği sırada polis tarafından gözaltına alındı. Kemalbay'ın emniyetteki işlemlerinin sürdüğü belirtildi.

 Serpil Kemalbay Kimdir?

Tam adı ile ‘Serpil Kemalbay Pekgözegü’, Kars Ardahan doğumlu. İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünden mezun olan Kemalbay, HDP bileşenlerinden Sosyalist Dayanışma Platformu içinde yer aldı.

1997 yılında Dayanışma Evleri’nin kurucuları arasında yer alan Kemalbay daha sonra sendikaya dönüşecek İMECE Kadın Dayanışma Derneği’nin kuruluşunda görev yaptı.

Kemalbay 2007’de güvencesiz işçilerin örgütlenmesi ve hakları için çalışan BATİS’in (Bağımsız Tekstil İşçileri Sendikası) İstanbul ve Trakya’da kurulması için de çalıştı. Sendikalarda işgüvenliği ve işçi sağlığı üzerine, özellikle kadın işçilerin hakları konusunda danışmanlık yaptı.

Kemalbay, 7 Haziran seçiminde HDP’nin İstanbul 1. bölge milletvekili adayı oldu.

Kemalbay HDP MYK’da Çalışma Yaşamı, Emek ve Sendikal İlişkilerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.

YORUMLAR
  Zengin iş adamlarının görgüsüzlükte sınır tanımayan çocukları!
Zengin iş adamlarının görgüsüzlükte sınır tanımayan çocukları!