A24.com.tr » yaşam » Gülmen ve Özakça duruşmaya getirilmeyecek

Gülmen ve Özakça duruşmaya getirilmeyecek

Gülmen ve Özakça duruşmaya getirilmeyecek

OHAL kapsamında çıkarılan KHK'larla mesleklerinden ihraç edilen ve işe geri alınmaları için açlık grevi başlatan tutuklu eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça, bugünkü mahkemeye getirilmeyecek.

Aylardır açlık grevini sürdüren ve sağlık sorunları giderek artan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça'nınyargılandığı dava bugün görülecek.

Ancak Kanun Hükmünde Kararname ile (KHK) mesleklerinden ihraç edilmelerinin ardından "İşimi geri istiyorum’ talebiyle açlık grevine başlayan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça, bugün Ankara Adliyesi’nde görülecek duruşmaya getirilmeyecek.

Ankara Jandarma Komutanlığı’nın mahkemeye gönderdiği yazıda, 'personel yetersizliği ve provokasyon ihtimali' neden gösterildi.

Jandarmanın yazısında hem iki eğitimcinin kaçma şüphelerinin olduğu öne sürüldü hem de sağlık durumlarının mahkemeye getirilmeye uygun olmadığı belirtildi.

"Duruşmada hazır edilmelerine engel yoktu"

Gazete Duvar’dan Serkan Alan’ın haberine göre; Gülmen ve Özakça’nın avukatlarının gözaltına alınmasının ardından davayı takip eden Çağdaş Hukukçular Derneği Ankara Şube Başkanı Murat Yılmaz, “Bugün 13.30’da başlayacak duruşmada hazır edilmelerine engel yoktu” dedi.

Gülmen ve Özakça’nın hafta boyunca duruşmada hazır bulunma isteğinin olduğunu belirten Yılmaz, “Mahkeme heyetinin duruşmayı Sincan Cezaevi Kampüsü içerisindeki duruşma salonlarına alacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Barış Yarkadaş tepki gösterdi

CHP Milletvekili Barış Yarkadaş, sosyal medya hesabından iki eğitimcinin mahkemeye getirilmemesine tepki gösterdi.

Mahkeme heyetine seslenen Yarkadaş, “Duruşmayı cezaevinde yapmak gibi hukuk dışı yöntem arayışına girmeyin! Bu duruşma cezaevinde değil; halkın gözlerinin önünde gerçekleşmelidir. Jandarmanın Nuriye ile Semih’i salona getirmesini sağlayın ve adil bir karar verin!” dedi.

Saat 13.30’da Ankara Adliyesi’nde yapılacak duruşmayı CHP ve HDP milletvekilleri ile çok sayıda sivil toplum kuruluşu takip edecek. 

YORUMLAR
  Kıbrıs'ta 800 bin kuş öldürüldü
Kıbrıs'ta 800 bin kuş öldürüldü