A24.com.tr » teknoloji » Google'dan yeni güvenlik sistemi 'Google Play Protect'

Google'dan yeni güvenlik sistemi 'Google Play Protect'

Google'dan yeni güvenlik sistemi 'Google Play Protect'

Android cihaz kullanıcılarının beklediği Google'ın yeni güvenlik uygulaması 'Google Play Protect' sonunda kullanıcıyla buluştu.

İlk olarak Google I/O 2017’de tanıtılan yeni bir güvenlik sistemi olan Google Play Protect sonunda resmi olarak duyuruldu. Google, hazırladığı tanıtım sayfası ve tanıtım videosuyla çoğu soru işaretine yanıt verdi.

Özellikle geçtiğimiz yıl başlayan güvenlik skandalları sonrasında kolları sıvayan Google, Android’i artık çok daha güvenlik bir işletim sistemi haline getirmeye kararlı. Anti-malware sistemi olarak tanımlayabileceğimiz Google Play Protect ile artık telefonunuzun güvenliğinden eskisi kadar endişe etmeniz gerekmiyor.

Makine öğrenmesi yani machine learning ile geliştirilen Google Play Protect, düzenli olarak cihazınızı güvenlik amacıyla tarayacak. Eğer zararlı bir yazılım algılarsa bunu otomatik olarak temizleyecek. Bu sayede aylık düzenli yayınlanan Android güvenlik güncelleştirmelerine ek bir güvenlik sağlanacak. Ancak hepsi bununla sınırlı değil.

Google Play Protect, aynı zamanda Google Play Store uygulama marketi içerisindeki uygulamaları da tarayarak bilgi verecek. Taranmış ve güvenli olan uygulamalar, Google Play Store’da ön plana çıkarılacak. Google Play Store içerisinde 50 milyondan fazla uygulama var. Dolayısıyla bu son derece önemli bir iş.

Şüpheli aktiviteleri de takip edecek olan bu yeni sistem, bir şeylerin ters gitmesine sebep olan uygulamaları kırmızı bayraklı olarak işaretleyecek.

Son ve en önemli özelliklerinden biri ise kaybolan Android cihazlar artık üçüncü parti bir uygulamaya ihtiyaç olmadan bulunabilecek. Apple tarafında uzun süredir kullanılan “iPhone’umu Bul” ile hemen hemen aynı olacak olan bu işlev de son derece dikkat çekici.

Google Play Protect için hazırlanan tanıtım videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz. Bu yeni servisi nasıl buldunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz. 

YORUMLAR
  IŞİD'den kurtulunca çarşaflarını yaktılar
IŞİD'den kurtulunca çarşaflarını yaktılar