A24.com.tr » yaşam » Galatasaray'ın Avrupa Ligi'ndeki rakibi Östersunds hangi ülkenin takımı?

Galatasaray'ın Avrupa Ligi'ndeki rakibi Östersunds hangi ülkenin takımı?

Galatasaray'ın Avrupa Ligi'ndeki rakibi Östersunds hangi ülkenin takımı?

Galatasaray'ın Avrupa Ligi ön eleme aşamasında karşılaşacağı takım belli oldu. İsveç'in Östersunds ekibiyle karşılaşacak olan temsilcimizin zayıf rakibine yakından bakalım.

Galatasaray bu sezon en erken sahana inen Türk takımı olacak. Ligi 4'üncü sırada bitirerek Avrupa Ligi'nde ön eleme oynamaya hak kazanan Sarı-Kırmızılılar'ın rakibi belli oldu. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Nyon'da yapılan kura çekiminde bu yıl İsveç'in mütevazi ekibi Östersunds ile eşleşen Sarı-Kırmızılıların rakibini daha yakından tanıyalım,

 

Östersunds1996 yılında kurulan ve İsveç Ligi'nde yer alan ekiptir.
Östersund, İsveç'in orta-kuzey kuşağında bulunan bir kenttir. Şehir, Jämtland bölgesindeki ormanlık arazilerde kuruludur. Kent aynı zamanda Jämtland ilinin de yönetim merkezidir. İsveç'in en büyük beşinci gölü olan Storsjön'ün doğu kıyılarında kurulu olan Östersund, Frösön adasının karşısında yer alır. Kent, bölgedeki en önemli yerleşim yeri olduğu gibi, bir ticaret ve sanayi merkezidir. Bunların yanında 21. yüzyıldaki kapanışından önce kent, İsveç'in en büyük garnizonlarından birine de ev sahibiydi. Yine kentteki Mittuniversitetet üniversitesinin kampüsünde 7,000 öğrenci bulunmaktadır. Kent barındırdığı 44,000'lik nüfusuyla ülkenin yirmi dördüncü, İskandinavya'nın kırk altıncı büyük yerleşimidir.


Başta Norveç'e dahil olan kent, İsveç'in bu kent ve çevresinde üstünlük sağlama girişimleriyle ele geçirildi. Östersund, İsveç'te 18. yüzyılda kurulan ve kent konumuna alınan tek kenttir. Kentin kuruluş amacı, Jämtland bölgesinde yalnız kalan İsveçli nüfusu için yeni bir ticari merkez açmaktı. Uzun süre ticaretin gelişmesi için çalışılsa da, kent nüfusu uzun süre düşük seviyelerde kaldı. Ancak 19. yüzyılda gelen demiryolu hattı, şehri kısa sürede kalkındırdı ve nüfus ivmeyle artmaya başladı.

Östersund, İskandinavya yarımadasının iç kesimlerdinde yer alıp, ulaşım hatlarıyla doğuda İsveç kenti Sundsvall ile, batıda Norveç kenti Trondheim ile doğrudan bağlıdır. Şehrin bulunduğu yer, gölün doğu kıyısındaki engebeli araziler olup, ayrıca İsveç'in ve Jämtland bölgesinin de ortasında yer alır.
Kentin iklimi kuzey enlemlerinde yer almasına rağmen ılımandır. Yıl boyunca kimi zamanlarda kuzeyden ve kuzeybatıdan yerel kutup rüzgarları eser. Bunlar nordvästan (kuzeybatılı) veya kallvästan (soğuk-batılı) gibi isimler alırlar.[6] Ancak yine de kent, aynı enlemdeki birçok yerden daha ılık kışlara sahiptir. Kent, yılda ortalama 654 saat güneş görür. 

YORUMLAR
  Gülşen Bubikoğlu'nun son hali büyük beğeni aldı
Gülşen Bubikoğlu'nun son hali büyük beğeni aldı