A24.com.tr » ekonomi » FED'in faiz kararı öncesi dolar yükselişe geçti

FED'in faiz kararı öncesi dolar yükselişe geçti

FED'in faiz kararı öncesi dolar yükselişe geçti

Amerikan Merkez Bankası'nın (FED) bu akşamki faiz kararı piyasalarda merakla beklenirken, kritik karar öncesi dolar dünya genelinde değer kazanıyor. Dolar/TL bugün 4.65 seviyesini aştı.

Merkez Bankası'nın müdahalesi sonucu son dönemde gerileyen dolar, piyasaların beklediği FED'in faiz kararı öncesinde 4.65 seviyesini aştı, gösterge faizi ise rekor kırdı.

İşte piyasalardaki son durum...

Dolar, ABD Merkez Bankası'nın (FED) faiz kararı öncesinde global bazda güçlü seyir izlerken, dolar/TL 4.67'yi gördü.

Dolar Fed'in bu yılın geri kalanında kaç defa faiz artıracağı hakkında ipuçları verecek olan bu akşamki para politikası kararı öncesinde yen karşısında üç haftanın zirvesini görürken, euro karşısında da gücünü koruyor. Yurtiçinde ise TL, dolar karşısında güçsüz seyrini sürdürüyor. Kur, 4.6728 seviyesine kadar yükseldi.

TL cinsi varlıklara yönelik algının negatif olduğunu söyleyen bir analist, "Faiz artırımına rağmen kur 4.50'nin altına inemiyor. Seçim belirsizliği ortadan kalkmadan düzelme beklememek gerek. Dolar/TL'de iki günlük hareketin devamını görüyoruz. TL dün yüzde 1.6 kayıp ile Güney Afrika randı ile beraber negatif ayrıştı. Genel olarak bütün gelişmekte olan ülke para birimlerinde düşüş var. Dolarda Fed öncesi güçlü eğilim var, dün ABD TÜFE'si de fena gelmedi" dedi.

Borsa ekside yatay

Dünya gazetesinin haberine göre; son iki günde sert düşüşlerin yaşandığı borsada bugün yatay seyir izleniyor. Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi güne 500 puana yakın düşüş ile 95.000 seviyesinin altında başladı. Borsa ilk işlemler sonrası kayıplarını telafi etse de gün ortasına yakın tekrar 94.000 seviyesine indi.

10 yıllık faizde rekor!

ABD Merkez Bankası (Fed) ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararları öncesinde, yurtiçi tahvil faizlerinde yükselişin sürdüğü gözleniyor.

Merkez Bankası'nın faiz artırımı sonrası yüzde 14.95'e kadar gerileyen ve bu seviyeden yönünü yukarı çeviren 10 yıllık gösterge tahvil faizi, bugün yüzde 16'yı aşarak rekor kırdı. 10 yıllık gösterge faiz yüzde 16.12 seviyesine kadar yükseldi.

Dün yüzde 18.9 seviyesinde yer alan iki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi ise bugün yüzde 19.12’ye kadar çıktı.

Fed'in mesajları bekleniyor

Fed'in bugün açıklayacağı para politikası kararında politika faizini 25 baz puan yükselteceğine neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. Ancak yatırımcılar Mart ayından sonra yapılacak olan yılın bu ikinci faiz artırımından ziyade ABD ekonomisinin büyümeye devam etmesi beklenen önümüzdeki dönemde para politikasındaki sıkılaşmanın nasıl bir şekil alacağı hakkında ipuçlarına odaklanıyorlar.

Uzmanlar Fed'in bu yıl faizleri kaç defa artıracağı ve ekonomik büyümeyle uyumlu uzun vadeli faiz oranı hakkında Fed yetkililerinin yapacağı tahminlerin yakından izleneceğini ifade ediyorlar.

Fed yetkilileri tarafından yapılan mart ayı tahminlerine göre politika faizinin yıl sonunda yüzde 2.1 olması öngörülüyor. Yani şu anki tahminler bu yıl üç defa faiz artırımı yapılacağına işaret ediyor.

Euronun yönünü ise perşembe günü açıklanacak olan ECB para politikası kararı çizecek. Ortak para birimi ECB'nin varlık alım programını durduracağını açıklayacağı spekülasyonlarıyla birlikte geçen hafta 1.1840 doları görmüştü.

YORUMLAR
  Hangi ünlü hangi takıma gönül vermiş?
Hangi ünlü hangi takıma gönül vermiş?