A24.com.tr » teknoloji » Europa'da hayat olma ihtimali var!

Europa'da hayat olma ihtimali var!

Europa'da hayat olma ihtimali var!

NASA'nın özellikle takibe aldığı ve dünyaya benzerliği ile gelecekteki evimiz diye adlandırılan Jupiter'in uydusu Europa'da geç fark edilmiş buluş.

NASA'nın Galileo uzay aracının 1997 yılında Europa üzerinden geçiş yaparken su buharının içerisinden geçtiği anlaşıldı.

Jüpiter'in uydusu Europa, bir kez daha uzayda yaşam arayan bilim insanlarının hedefinde. Galieo uzay aracının 20 yıl önce gönderdiği verileri inceleyen NASA araştırmacıları, o dönemde gözden kaçırılmış bir noktayı bulduklarını duyurdu.

Galileo uzay aracının 1997 yılında Europa'nın yüzeyinden fışkıran bir su buharı bulutunun içinden geçtiği ortaya çıktı.
Hubble Uzay Teleskobu da Europa'nın yüzeyinde büyük miktarda su püskürtmesine sebep olan gayzerler bulunduğunu tespit etmişti. Araştırmacılar, 1000 kilometre genişliğindeki gayzerlerin Europa'nın buzla kaplı yüzeyin altında sıvı halde su bulunduğunu kanıtladığını söylüyor.

NASA uzmanları,, gönderilecek yeni uzay araçlarıyla bu su sütunlarını incelemeyi hedefliyor.Bu suyun içinde yaşam izi aranacak. Europa birçok bilimkurgu eserinde, uzayda yaşam hayalinin merkezinde yer almıştı...

Bilim insanları ise evrende yalnız mıyız? sorusunun yanıtını bulmaya çalışıyor. Bazı araştırmacılar uzayda yaşamın sanıldığından çok daha yaygın olduğunu ancak henüz keşfedilmemiş doğa kanunları sebebiyle asla temas sağlanamayacağını düşünüyor..

YORUMLAR
  YGS 2017 sonrası paylaşılan en komik ve ilginç capsler
YGS 2017 sonrası paylaşılan en komik ve ilginç capsler