A24.com.tr » dünya » Esir alındığı öne sürülen Hariri, ortaya çıktı

Esir alındığı öne sürülen Hariri, ortaya çıktı

Esir alındığı öne sürülen Hariri, ortaya çıktı

Geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan yönetiminin baskısı nedeniyle istifa ettiği konuşulan Lübnan Başbakanı Hariri'den ilk açıklama geldi.

Suikast endişesiyle istifa kararını duyuran ve ortayan kaybolan Lübnan Başbakanı Hariri, tahmin edildiği üzere Suudi Arabistan'da ortaya çıktı. Lübnan Başbakanı Hariri, iki gün içinde ülkesine döneceğini duyurdu. Hariri "Ancak ailem burada kalacak" dedi.

İstifa eden Lübnan Başbakanı Saad Hariri, iki gün içinde ülkesine döneceğini duyurdu.

AİLESİNİN SUUDİ ARABİSTAN'DA BIRAKACAK

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da bulunan ve burada ev hapsinde tutulduğu öne sürülen Hariri, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Ben çok iyiyim, iki gün içinde döneceğim inşallah, biraz sakin olalım. Ailem, Suudi Arabistan'da kalacak." ifadelerini kullandı.

 

"LÜBNAN İÇİN İSTİFA ETTİM"

Hariri, sahibi olduğu Müstakbel kanalına, 12 Kasım'da Riyad'dan verdiği özel röportajda, "Lübnan'ın çıkarları için istifa ettim. Kısa süre sonra Lübnan'a döneceğim ve istifamla ilgili anayasal gereklilikleri yerine getireceğim." diye konuşmuştu.

 

SUİKAST AÇIKLAMASI BOMBA ETKİSİ YARATTI

Saad Hariri, 4 Kasım'da Riyad'da istifa ettiğini açıklamıştı. İstifa konuşmasında, "Hizbullah ve İran'ın bölgeyi istikrarsızlaştırdığını" belirten Hariri, "kendisine suikast düzenlenebileceği endişesi taşıdığını" kaydetmişti.

 

CUMHURBAŞKANI: DURUMUNDAN ENDİŞELİYİZ

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Hariri'nin istifasıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Hariri'nin şu an bulunduğu şartlardan dolayı endişeliyiz. Kendisi Lübnan'a dönmeli ve istifa gerekçelerini açıklamalıdır. Bunu yapmadığı sürece istifası geçerli değildir." ifadelerini kullanmıştı.
Lübnan'da bazı siyasetçiler ve basın kuruluşları, Hariri'nin zorla istifa ettirildiğini ve Riyad'da ev hapsinde tutulduğunu iddia ediyor. 

YORUMLAR
  Orta Doğu’nun en güçlü orduları listesi yayınlandı
Orta Doğu’nun en güçlü orduları listesi yayınlandı

İlginizi çekebilecek diğer haberler