A24.com.tr » dünya » Erdoğan'dan Yunanistan ziyareti öncesi Lozan çıkışı

Erdoğan'dan Yunanistan ziyareti öncesi Lozan çıkışı

Erdoğan'dan Yunanistan ziyareti öncesi Lozan çıkışı

Ege'de yaşanan gerilimi görüşmek üzere Yunanistan'a geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan Yunan televizyonuna verdiği mülakatta, Lozan'ın güncellemeye ihtiyacı olduğunu söyledi.

Yunanistan ziyareti öncesi konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunan televizyonuna verdiği mülakatta, Lozan'da yer alan bazı maddelerin yeniden gözden geçirilebileceğini belirtti.

Tarihi ziyarete saatler kala Yunan televizyonuna konuşan Cumhurbaşkanı, "Lozan'ın da bir güncellenmeye ihtiyacı var. Güncelleme derken, A'dan Z'ye bir değerlendirmeye tabi tutulabilir. Yunanistan'ın da rahatsız olduğu bazı madde başlıkları olabilir. Bunlar oturulup konuşulur" dedi.

Yunanistan'a bugün resmi bir ziyaret gerçekleştirecek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunan televizyon kanalı Skai TV'ye bir röportaj verdi. Erdoğan, 65 yıl sonra Yunanistan'a seyahat eden ilk Türkiye Cumhurbaşkanı.

"Aslında, dünyada tüm yapılan anlaşmaların zamanın akışı içerisinde güncellenmesi gerekir. Lozan'ın da bu şekilde tüm bu gelişmeler karşısında bir güncellenmeye ihtiyacı var. Bu güncellenme, sadece Türkiye için değil Yunanistan için de faydalı olabilir. Bu konuya hakim olmayanlar, 'Bunu Erdoğan söylediğine göre acaba bunun altından farklı bir şey mi çıkar?' diyor. İşin aslı, bu güncellemeyle iki ülke dostluğumuzu, güvenliğimizi nasıl daha güçlü hale getirebiliriz; bunun üzerinde durmamız lazım.

Zaman zaman bakıyorsunuz bir adadan dolayı hemen ortalığı karıştırıyorlar. Bunların aşılması lazım diye düşünüyorum. Güncelleme derken, A'dan Z'ye bir değerlendirmeye tabi tutulabilir. Yunanistan'ın da rahatsız olduğu bazı madde başlıkları olabilir. Bunlar oturulup konuşulur.

Bir Kardak Krizi var, hala çözülemiyor. Sürekli dışişleri bakanları bir araya geliyor. Bakıyorsunuz, birinde bir dışişleri bakanı farklı bir ifade kullanıyor, bir diğerinde bir başka dışişleri bakanı farklı cümleler kullanıyor. Sıkıntılar devam ediyor. Tüm bu krizlerin aşılabilmesi için bir araya gelinip bunların tekrar görüşülmesinde fayda var. Bu, ülkelerimizin geleceği açısından önem ifade ediyor. Konuşa konuşa halledeceğiz bunları. Konuşmadan, bir araya gelmeden bunları aşmak mümkün değil. Öyleyse hiç çekinmeye gerek yok."

YUNANİSTAN İLE YAŞANAN DENİZ SAHASI GERGİNLİĞİ

Ege'de bazı adaların arasındaki mesafelerin çok sıkıntı verici olduğuna değinen Cumhurbaşkanı, şu açıklamayı yaptı:

"Bunları aşmamız lazım. Burada, hava sahası, deniz, bunlarla ilgili olarak kıta sahanlığındaki ölçümlemelerde sıkıntılar var. Bunların aşılması gerekiyor. Bunlar aşılabilirse iki ülke de bundan huzur bulacaktır. Burada hakim olan hırs olmamalı. Karşılıklı özveri hakim olursa, bu işi çok daha rahat aşarız diyorum.

Deniz sahasında bu iş aşılabilirse ciddi manada süreci halletmiş olacağız. Türk gemilerinin adeta Ege'de seyahat etmesi imkansız hale getiriliyor. Bu katlanılabilir bir şey değil.

Bizler, ülkeler arasında bir dayanışma ruhunu sağlamalıyız. Eğer bu dayanışma ruhunu ülkelerimiz arasında sahada, denizde, daha ileriye gidiyorum, karada sağlayabilirsek, inanıyorum ki bu gidiş gelişler çok daha farklı bir konuma gelecek. Biz, Türkiye olarak bir birçok şeye hazırız ama dediğim gibi burada bizim ön kabulleri bir kenara atmalıyız. Gerçekten barışa odaklanmalıyız. Medyasıyla vesaire halkını tahrik eden bir yapıdan kurtulmamız lazım.

Kıta sahanlığı tabii ki işimizi zorlaştırır. 'Casus belli' de bunlardan bir tanesi. Bunları tahrik etmememiz lazım. Bırakalım teknik kadrolarımız bunları en iyi şekilde çalışsınlar. Bunları da aşalım. Anlaşmazlıkların giderilmesinin tek yolu barış, iki ülke arasında 'savaş' kelimesinin telaffuz dahi edilmemesi gerekir. Bizim böyle bir risk ortaya koymamız, bunu konuşmamız çok çok yanlış, çok çok sakat şeyler.

Zaman zaman savaş uçakları karşı karşıya geliyor, maalesef oluyor. Pilotlar genç, heyecanlı. Birisi hava sahasını ihlale doğru yöneldiği anda bakıyorsunuz karşı taraf da ona cevap veriyor. Yoksa, komuta kademeleri 'Bu konularda dikkatli olun, sakın bunlara tevessül etmeyin' diyor ve hep bizim de söylediklerimiz budur. Daha yeni bazı şeyler yaşandı. Temenni ediyorum ki bunlar da yaşanmaz." 

,

Otomobile son hız çarpan geyik!

YORUMLAR
  Bilgisayarı ile evlendi
Bilgisayarı ile evlendi

İlginizi çekebilecek diğer haberler