A24.com.tr » ekonomi » Dolar 7 tl olur mu ?

Dolar 7 tl olur mu ?

Dolar 7 tl olur mu ?

Güne hızlı bir girişle başlayan dolar sabah saatlerinde 6 TL'nin üzerine çıktı. Piyasaları altüst eden dolardaki yükselişin ne kadar süreceği merak ediliyor. Dolar 7 TL olur mu? İşte son durum.

Doların Türk Lirası karşısındaki tarihi yükselişi sürerken hükümetten ve Merkez Bankası'ndan konuyla ilgili elle tutulur bir açıklamanın henüz yapılmamış olması piyasalardaki tedirginliğin artmasına neden oluyor.

Doların, sabah saatleri itibariyle 6 TL'nin üzerine çıkması endişeyi bir kat daha artırırken, dolar 7 TL olacak mı sorularını beraberinde getirdi. Peki piyasalarda son durum nedir? 

Piyasada oynaklığın çok yüksek olduğu bu sabah dolar/TL, oldukça kısa bir süre içinde hareketlendi. Dolar kuru 6 seviyesinin altında hareketli bir seyir izliyor. Dolar fiyatları şu dakikalarda 5.90 TL seviyesinde hareket ediyor. Euro ise 6.78 TL seviyesinde bulunuyor. Piyasalar, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın bugün saat 14:30'da açıklayacağı 'yeni ekonomi modeli' toplantısını takip edecek.

DOLARIN küresel piyasalarda güçlenmesi, ABD ve Türkiye ilişkilerindeki gerilim ve Fitch'in Türkiye açıklamalarıyla piyasalarda hareketlilik sürüyor. Dolar kuru en yüksek 6.2500 TL'yi görürken, saat 12:38 itibarıyla 5.9230 TL'de hareket etti.

EURO KURU NE KADAR?

Euro kuru 7.1452 TL'ye kadar yükselirken şu dakikalarda 6.7825 TL'de bulunuyor... İngiliz sterlini ise 7.7475 seviyesinde işlem görüyor.

TEK İŞLEMLE OLUYOR...

Bir bankacı, kur 6 seviyesinin üzerine çıktığında, "Likidite yok artık, tek işlemle oluyor çoğu şey" dedi.

Düşen likidite ortamında stop-loss işlemlerinin çalışmasıyla kur 6.49 seviyesinin üzerini test ettikten sonra yine hızlı bir şekilde geri çekildi.

Başka bir bankacı "TL güne sert bir değer kaybı ile başladıktan sonra müthiş bir oynaklık ile işlem görüyor. Sabah japon yeni/TL çiftindeki stopların çalışması hareketi abartılı hale getirdi. Kur herhangi bir sebepten her iki yöne de gidebilir, her harekete bir anlam yüklememek gerek. Ancak gerçek bir geri çekilme için TCMB'den bir aksiyon görmemiz gerekiyor" dedi.

GÖZLER BAKAN ALBAYRAK'TA

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ise saat 14:30'da yeni ekonomi modelini açıklayacak. Açıklanacak çerçevenin ay sonunda açıklanacak olan OVP için sinyal niteliğinde olacağı, ekonomide büyüme ya da enflasyondan hangisine eğilim olacağının izleneceği belirtiliyor.

Albayrak dün yaptığı yazılı açıklamada Orta Vadeli Plan (OVP) kapsamında, 2019 yılı büyümesinin yüzde 3-4 aralığında olmasının öngörüldüğünü belirtti. Albayrak "enflasyonun en kısa sürede tek haneye inmesi için güçlü bir politika birleşimi ve tedbir seti OVP kapsamında detaylı olarak planlanacaktır" dedi. 

YORUMLAR
  Apple'ı Apple yapan adam Steve Jobs 63 yaşında! İşte geçmişten bu güne Steve Jobs
Apple'ı Apple yapan adam Steve Jobs 63 yaşında! İşte geçmişten bu güne Steve Jobs